Jdi na obsah Jdi na menu

Čistota viery

16. 10. 2018

https://i.pinimg.com/originals/13/67/f2/1367f2e360089b3c50931743Hnev je jedna zo základných emócií človeka. Ako povedala moja profesorka sociálnej psychológie: “Ona sa navonok javí ako negatívna emócia, ale je funkčná pre človeka.” Jednoducho, ako každú inú zo 7-8 základných emócii, človek ju potrebuje. Pre dospelého človeka, ide o prechodnú reakciu na situáciu, ktorú odmietame a nechceme ju prijať (v niektorých prípadoch nám spôsobuje bolesť či stratu).

Pri návšteve istého farizeja, Ježiš prejavuje svoj hnev nad rozdielnosťou medzi vonkajším a vnútorným postojom farizejov: "Vy, farizeji, čistíte čašu a misu zvonka, ale vaše vnútro je plné lúpeže a neprávosti." Navonok sa zdá, že táto skupina ľudí prejavuje hlboký vzťah voči jedinému Bohu, avšak je to len akási karikatúra. Ježiš túto situáciu využíva k tomu, aby poukázal na zbytočnosť niektorých foriem náboženských rítov. Zvlášť tých, ktoré sa stali cieľom a nemajú viac vzťah k Bohu a k viere.

Neustále potrebujeme očisťovať svoje prežívanie viery. Je pravdou, že vonkajšími formami a rítmi prejavujeme navonok svoju vieru a vydávame svedectvo o Kristovi ako praví učeníci. Ale tieto sa nesmú stať cieľom našej zbožnosti - teda nie je podstatná modlitba sama o sebe, ale či mi pomáha vytvárať pravý vzťah s Bohom. Sloboda kresťana spočíva v dávaní zo svojho srdca práve to, čo naozaj v skutočnosti sme. A nie to, čo si myslia iní, alebo to, čo si myslíme my, že ľudia od nás očakávajú. Ježiš to vyjadril priam poeticky: "čo je vnútri, rozdajte ako almužnu a všetko vám bude čisté."

 

Lk 11,37-41: Keď Ježiš ešte hovoril, pozval ho istý farizej, aby uňho obedoval. On šiel a sadol si k stolu. A farizej sa začudoval, keď videl, že sa pred obedom neumyl. Pán mu povedal: „Vy, farizeji, čistíte čašu a misu zvonka, ale vaše vnútro je plné lúpeže a neprávosti. Hlupáci, či ten, čo stvoril vonkajšok, nestvoril aj vnútro? Ale čo je vnútri, rozdajte ako almužnu a všetko vám bude čisté.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 18. 10. 2018 11:52)

Z pohľadu sociológie, všetci zastávame sociálne pozície a plníme (výborne, priemerne, alebo nedostatočne) sociálne role, ktoré z nich vyplývajú. Z týchto dôvodov nosíme všetci sociálne masky - doma tyran, v práci láskavý nadriadený, či kolega, alebo naopak.
Väčšina ľudí má tendenciu ukazovať pred ľuďmi "svoje najlepšie masky".
Aká je moja pravá tvár neviem - či ju ľudia okolo vidia pod mojimi maskami - tiež neviem. Viacerí mi hovoria, že som čitateľný. To považujem za dobré, ale moju skutočnú tvár vidí len Boh, lebo ten mi vidí do srdca a teda pozná aj moje pohnútky, moju motiváciu k daným činom. Pre toho som naozaj čitateľný - je logické, že sa jeho hodnotenia obávam.