Jdi na obsah Jdi na menu

Koniec alebo začiatok?

24. 10. 2014

Ježiš sa stretáva so zaslepenosťou človeka. Ľudia nerozpoznávajú to, čo je pre neho evidentné - totiž, že Božie kráľovstvo je blízko. Problémom nie je telesná slepota, pretože veľmi dobre rozoznávajú momenty a znaky sveta, ktoré ukazujú na prichádzajúce zmeny vo svete. Podobné znaky má aj prichádzajúce Božie kráľovstvo. Tieto znaky sú ešte viditeľnejšie v Ježišovom konaní a slovách.

http://www.west-info.eu/files/suicidio1.jpg

Mnohé “zvláštne” osobnosti predpovedali koniec sveta. Ježiš predpovedá ZAČIATOK sveta, ktorý príjme Boha. Pozýva človeka výjsť z tejto zaslepenosti. Totiž nezostať pasívny. Mnohé udalosti nášho života poukazujú na blízkosť Božieho kráľovstva, voči ktorým nesmieme zostať v pozícii nemého diváka. Ale postaviť sa do pozícii “vedca” úprimne a s nesmierným nadšením hľadajúceho Božiu vôľu a následne ju realizovať. Ježiš nám aj pootvára dvere Božej vôle a zjavuje, čo sa nachádza v jej strede: Zmierenie sa s tými, ktorí sú na ceste života.
Odpustenie nám umožní vstúpiť do priestoru, o ktorom hovorí Kristus. Takto sa pripravíme na príchod Krista. Odmietnutie zmierenia, naopak, zatvára dvere pred vstupom Božieho kráľovstva. 

Na záver ešte jedna príhoda: Mal som jedno stretnutie so seminaristami vo svojom byte. Zrazu zazvonil telefón, zvyčajne ho pri takýchto príležitostiach nedvíham. Neoblomnosť zvonenia mi nedalo a tak som ho dvihol. Bola to pani vrátnička, ktorá mi oznamovala, že mám návštevu na vrátnici. Pretože som nikoho nečakal, tak som sa opýtal, kto to je a čo si praje? Dala mi ho k telefónu, a ja som ho poprosil, či sme sa nemohli stretnúť niekedy inokedy, pretože povinnosti prefekta boli pre mňa prednejšie ako tzv. IPP (iné pastoračné povinnosti). Hovorí mi, že pociťuje potrebu, aby aspoň cez telefón sa ospravedlnil, že hodnotil moje slová, ktoré zazneli na záver včerajšej omše.
Týmto chcem poďakovať tejto osobe, že mi umožnila vidieť. Vidieť to, ako často sa aj ja uchyľujem k posudzovaniu. Namiesto otvorenosti pre Božie znamenia len hľadáme dôvody na ich odmietnutie. Aj cez túto udalosť som pochopil, ako zmierenie - ak ho rozpoznáme - prináša Božie kráľovstvo.

 

Lk 12,54-59: Ježiš povedal zástupom: „Keď zbadáte, že na západe vystupuje oblak, hneď hovoríte: ‚Dážď príde,‘ a býva tak. A keď veje južný vietor, hovoríte: ‚Bude horúco,‘ a býva. Pokrytci, vzhľad zeme a neba viete posúdiť. Ako to, že terajší čas posúdiť neviete? Prečo sami od seba neusúdite, čo je spravodlivé? Keď ideš so svojím protivníkom pred vrchnosť, usiluj sa s ním cestou vyrovnať, aby ťa nezavliekol k sudcovi, lebo sudca ťa vydá drábovi a dráb ťa vrhne do väzenia. Hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do ostatného haliera.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář