Jdi na obsah Jdi na menu

Ježišov realizmus

26. 10. 2018

kracatspolu1.jpgKoľkokrát sme zažili situáciu, v ktorej dva či traja ľudia hľadajú spôsoby, ako realizovať dobro a pritom sa pohádajú tak silne, že nedokážu viac medzi sebou ani rozprávať. Následne je potrebného veľa úsilia, aby ste ich dali dohromady. Aby odhalili, že jestvuje spôsob - kompromis - aby spoločne došli k radosti realizácie a ku konečnému cieľu.

Potom, ako Ježiš oznamuje prítomnosť ohňa rozdelenia, ktorý je dôsledok autentickej lásky a pravej slobody, hovorí o možnosti dohody počas kráčania životnou cestou: "Keď ideš so svojím protivníkom pred vrchnosť, usiluj sa s ním cestou vyrovnať…” Ježiš pozná prirodzenosť človeka a vie, že jeho hriešne či nedokonalé konanie spôsobí to, že tu bude vždy nejaký “protivník”.

A tu nájdeme tajomstvo ľudského pokolenia, ktoré spočíva v zaujímavom paradoxe: i protivníci kráčajú vedľa seba smerom ku spoločnému cieľu. Toto je Ježišov realizmus. A každý deň je okamihom na otvorenia sa pravej láske, ktorá dokáže odpustiť a prosiť o odpustenie. Pretože bez takéhoto odpustenia každý musí zaplatiť vysokú cenu "do ostatného haliera".

 

Lk 12,54-59: Ježiš povedal zástupom: „Keď zbadáte, že na západe vystupuje oblak, hneď hovoríte: ‚Dážď príde,‘ a býva tak. A keď veje južný vietor, hovoríte: ‚Bude horúco,‘ a býva. Pokrytci, vzhľad zeme a neba viete posúdiť. Ako to, že terajší čas posúdiť neviete? Prečo sami od seba neusúdite, čo je spravodlivé? Keď ideš so svojím protivníkom pred vrchnosť, usiluj sa s ním cestou vyrovnať, aby ťa nezavliekol k sudcovi, lebo sudca ťa vydá drábovi a dráb ťa vrhne do väzenia. Hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do ostatného haliera.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář