Jdi na obsah Jdi na menu

Podstatné

20. 10. 2014

dolezite.jpeg

Ako je možné vysvetliť Kristovu nepríjemnú reakciu voči človeku, ktorý má legitímnu prosbu? Ježiš touto reakciou che pomôcť tomuto človeku, aby sa nenaviazal na majetky. Pretože nie od nich závisí ľudský život. Následne prostredníctvom podobenstva hovorí o človeku, ktorý zabudol na to, že všetko patrí Bohu. Tento človek sa uzatvára nie len pred Bohom, ale aj pred okolitým svetom do svojho bohatstva. Uzatvára sa pred plnosťou života, ktorý plynie ďalej okolo neho, ale v ňom chýba.

Týmto vysvetľuje, že on prišiel na niečo omnoho podstatnejšieho, ako riešiť naše malichernosti. Prišiel nám pripomenúť najväčšie tajomstvo ľudského života: spoluúčasť na Božom živote a že ako ľudia patríme Bohu. Pod týmto zorným uhlom pozerať aj na celý náš život a realizovať všetky naše rozhodnutia. Hovorí o slobode voči tomu čo je materiálne, aby sme mohli prežívať vnútornú radosť Božích detí. Schopnosť prežívať túto slobodu aj detajloch a malichernostiach života v podobných, ako napríklad deľba dedičstva.

 

Lk 12,13-21: Ktosi zo zástupu povedal Ježišovi: „Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo.“ On mu odvetil: „Človeče, kto ma ustanovil za sudcu alebo rozdeľovača medzi vami?“ A ostatným povedal: „Dajte si pozor a chráňte sa všetkej chamtivosti! Lebo aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má.“ A povedal im aj podobenstvo: „Istému boháčovi prinieslo pole veľkú úrodu. Premýšľal a hovoril si: ‚Čo budem robiť? Veď nemám kde uložiť svoju úrodu.‘ Potom si povedal: ‚Toto urobím: Zrúcam svoje sýpky a postavím väčšie a tam uložím všetko obilie i ostatný svoj majetok. Potom si poviem: Duša, máš veľké zásoby na mnohé roky. Odpočívaj, jedz, pi a veselo hoduj!‘ Ale Boh mu povedal: ‚Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude?‘ Tak je to s tým, kto si hromadí poklady, a pred Bohom nie je bohatý.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář