Jdi na obsah Jdi na menu

Prítomnosť

22. 10. 2014

Včerajšie ale aj dnešné evanjelium nás chce priviesť k pripravenosti prijať Ježiša Krista. Je to postoj očakávania, ktorý nie je nastavený na zajtrajšok. Ide o príchod neočakávaný v prítomnosti. Je to niečo, o čom hovorí C.S. Lewis, môj obľúbený spisovateľ: prítomnosť Boha môžeme zakúsiť len v prítomnosti. Pretože minulosť nemôžeme zmeniť, môžeme zaujať voči nej postoj vďačnosti za prežité momenty. Časná budúcnosť patrí diablovi, pretože človek zameraný len na časnú budúcnosť v sebe rozvíja neresti: lakomstvo, smilstvo, pýchu…

prichod.jpeg

Prítomný okamih je moment, v ktorom Boh prichádza do života človeka, preto je tu aj Ježišova výzva k pripravenosti. Teda prítomnosť je predzvesťou eschatologickej “budúcnosti”. A Boh prichádza rôznymi spôsobmi. Ale často sú to maličkosti v našom živote, ktoré si nevšímame. 

Eschatologický príchod Krista nie je svetlom, ktoré prinesie tieň na prítomnosť a zakryje všetko. Práve naopak, jeho svetlo osvieti našu prítomnosť svetlom pravdy a lásky. Môžme hovoriť o tom, že prítomnosť nás nevzdiali od Krista, a sme pozvaní Kristom napĺňať jeho vôľu. Slúžiť tým, ktorých nám zveril. Teda jeho slová nie sú slovami strachu pred tým, čo má prísť. Sú slovami dôvery voči nám, jeho dôvery, ktorou nám zveruje úlohu a pozvanie: Imitovať v službe jeho samého.

 

Lk 12,39-48: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú hodinu príde zlodej, nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte.“ Peter mu povedal: „Pane, toto podobenstvo hovoríš iba nám, alebo všetkým?“ Pán povedal: „Kto je teda verný a múdry správca, ktorého pán ustanoví nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával určený pokrm? Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad všetkým, čo má. Ale keby si ten sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde,‘ a začal by biť sluhov a slúžky, jesť, piť a opíjať sa, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej nevie, oddelí ho a dá mu podiel medzi nevernými. Toho sluhu, ktorý poznal vôľu svojho pána, no nepripravil sa a nesplnil jeho vôľu, veľmi zbijú. Toho, ktorý ju nepoznal a urobil niečo, za čo si zaslúži bitku, menej zbijú. Kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho požadovať, a komu veľa zverili, od toho budú viac žiadať.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pritomnost

(Valeria, 22. 10. 2014 9:27)

Na Zeleny stvrtok mi uplne banalne zahynul nenahraditelny brat. Bola v tom stastna pritomnost?N

Re: Pritomnost

(Dominik, 22. 10. 2014 10:24)

Bola to minulosť, ktorú nezmeníme... Či bola šťastná uvidíme pri stretnutí s Kristom, ktorý nám ozrejmí svoje plány a svoju vôľu. Možno čiastočne už tu na zemi nám odkrýva pri stretnutí s ním tieto svoje plány. Len treba načúvať a prežívať prítomný okamih.