Jdi na obsah Jdi na menu

Oheň

23. 10. 2014

fire.jpg

Ježiš si uvedomuje svoje poslanie, ktoré prijal od svojho Otca. Čím bližšie je ku svojmu umučeniu, tým viac cítiť z jeho slov úzskosť. Ten, ktorý chcel zhromaždiť rozptýlený celý Boží ľud, akosi zostáva sám, a na prvý pohľad sklamaný. Napriek tomu zostá zostáva verný zverenej úlohe, pričom túži po skorom naplnení: “Oheň som prišiel vrhnúť na zem; a čo chcem?” Tento oheň je obrazom Božieho súdu, posledné Božie slovo, ktoré sa zapáli skrze neho.
Ale pre realizáciu tohto plánu je potrebné niečo viac ako len túžba. Je potrebné aby prijal “krst úzkosti, bolesti a smrti”.

Prečo tieto nepríjemné slová: “Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie.” Neočákávame od Krista pokoj, mier, zmierenie? A on akoby prisľuboval “rozdelenie”? Totiž odmietnutie Božej lásky prináša so sebou odmietnutie Božej blízkosti.
A v istom zmysle jeho príchod provokuje človeka dať poslednú odpoveď: prijať - odmietnuť. A Ježiš toto rozhodnutie človeka nechce skryť nejakým pokojným riešením, tak ako my ľudia riešime alebo skôr neriešime svoje vzťahy v mene túžby: “len aby pokoj bol”. On nechce nechať svet v “ľahkovážnom” pokoji v uzavretosti do svojho “tvrdého srdca”, ktoré odmietlo Božiu lásku.

Svet musí na seba zobrať konsekvencie odmietnutia Boha: rozdelenie medzi ľuďmi v ich naintímnejších vzťahoch. Ono je posledná skúška predpovedaná prorokmi (Mich 7,1-17). Evanjelium nám tak pripomína: Moment absolútneho odmietnutia Krista je horiaci oheň.
Teda, akú odpoveď dáme zoči-voči Kristovi, ktorý prišiel nám pripomenúť posledný cieľ nášho života?

 

Lk 12,49-53: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Oheň som prišiel vrhnúť na zem; a čo chcem? Len aby už vzplanul! Ale krstom mám byť pokrstený a ako mi je úzko, kým sa to nestane! Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie. Lebo odteraz sa päť ľudí v jednom dome rozdelí: traja proti dvom a dvaja proti trom. Rozdelia sa otec proti synovi a syn proti otcovi, matka proti dcére a dcéra proti matke, svokra proti neveste a nevesta proti svokre.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poznámka

(Matulay, 23. 10. 2014 15:35)

Momentálne poznám dve verzie vývoja do roku 2050

1. je asi kladná - už sa rodia duše, ktoré osobitne s podporou Ruska a Slovanou vôbec dokážu skazu sveta zastaviť

2. je asi pravdepodobnejšie - 3. tentoraz skutočne celosvetová vojna sa už začala - na Ukrajine - USA ako hlavní oragnizátori si myslia, že to bude vojna o zdroje, ja si myslím, že pôjde o prežitie ľudskej rasy
mimochodom rok 2050 by mal byť orientačne rokom keď skončia zásoby uhlia, ropa a asi aj plynu - potom to už buhne naozaj, otázkou je, či budú svetovládcovia čakať až do tohto momentu,
pre nás je rovnako otázkou, koľko obetí plánujú, osobne si myslím že tentokrát pôje minimálne o miliardy - ak sa im to neymkne z rúk.