Jdi na obsah Jdi na menu

Nerušiť

21. 10. 2014

hunt---svetlo-sveta.jpg

Iste viacerí ste počuli o anglickom maliarovi Williamovi Hlmanovi Huntovi, ktorý zomrel na začiatku 20. storočia. Bol požiadaný, aby namaľoval obraz na tému smrti. Túto žiadosť realizuje prostredníctvom zobrazenia Krista, ktorý klope na dvere domu, za ktorými sa nachádza osoba človeka. Týmto dverám chýba kľučka, ktorý zobrazuje skutočnosť, že Kristus rešpektuje slobodu človeka.

Dnešný úryvok z Lukášovho evanjelia prináša Ježišovo pozvanie k bdeniu. Nie k bdeniu zo strachu, čo príde. Je to bdenie z pripravenosti a radosti z očakávania niekoho, kto je nám blízky. Na ktorého sa tešíme. Toto bdenie zanmená pozerať sa na situácie nášho života pod zorným uhlom Kristovho skorého príchodu. On zodpovie na všetky naše otázky a vysvetlí význam všetkých skutočností, na ktoré teraz nemáme odpovede.
Čo sa stane v tom momente: Pán (teda Boh sám) bude obsluhovať svojich sluhov. Teda Kristus v tomto okamihu neprichádza nám niečo zobrať, ale prichádza nám priniesť. Aj preto maliar okamih smrti nazýva Svetlo Sveta. Bude nám slúžené s láskou. Táto obsluha prekročí všetky naše očakávania a naplní všetky skryté očakávania nášho srdca.

Sme pozvaní nechať otvorené dvere nášho srdca. Totiž zatvorené dvere znamenajú: Nevyrušovať!

 

Lk 12,35-38: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bedrá majte opásané a lampy zažaté! Buďte podobní ľuďom, ktorí očakávajú svojho pána, keď sa má vrátiť zo svadby, aby mu otvorili hneď, ako príde a zaklope. Blahoslavení sluhovia, ktorých pán pri svojom príchode nájde bdieť. Veru, hovorím vám: Opáše sa, posadí ich k stolu a bude ich obsluhovať. A keď príde pred polnocou alebo až nad ránom a nájde ich bdieť, budú blahoslavení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář