Jdi na obsah Jdi na menu

Imitácia srdca

9. 12. 2016

slobodasrdca.jpgNa Slovensku máme viaceré ľudové príslovia, ktoré poukazujú na podobnosť medzi rodičmi a deťmi. Či už: Aká matka - taká Katka, aký otec - taký syn; alebo: “Jablko nepadá ďaleko od stromu”. Niekedy sa síce môže odgúľať, ale ťažko poprieť podobnosť v postave, správaním či vyjadrovaní. Je prirodzené, že dieťa sa formuje podľa toho, čo vidí.

V časoch Ježiša, sa deti radi hrávali imitovaním správania dospelých. Najčastejšie to bolo v momentoch, keď vyjadrovali zármutok nad smrťou alebo radosť z prosperity. Takto sa hrávali na námestiach mesta - raz slávnostne tancujúc, inokedy simulujúc smútok a plač. Ježiš tento častý obraz spievajúcich a plačúcich detí preberá, aby vyjadril svoj postoj ku súčasníkom, ktorí sa podobajú: “deťom, čo vysedávajú na námestí a pokrikujú na svojich druhov: ‚Pískali sme vám, a netancovali ste; nariekali sme, a neplakali ste.’” Samotná jeho prítomnosť je pozvaním, kráčať vedľa neho a participovať na živote. Teda imitovať, ani tak nie jeho správanie, ako jeho vnútorný vzťah k Otcovi.

Ľudské generácie - často aj tá naša - príjmajú voči Bohu rovnaký postoj: nikdy nie sú spokojní s “menu dňa”, ktorý im ponúka Boh. Ide o odmietnutie jeho spôsobu vnímania ľudských dejín. V pozadí takéhoto uvažovania je strach voči Bohu. Teda, jeho túžby, aby človek žil v duchu vnútornej slobody, ktorá hľadá opravdivé dobro. Preto toto pozvanie k imitácii jeho slobody srdca a postoja k Otcovi.

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku evanjelia: Skutok (2014)

Mt 11,16-19: Ježiš povedal zástupom: „Komuže prirovnám toto pokolenie? Podobá sa deťom, čo vysedávajú na námestí a pokrikujú na svojich druhov: ‚Pískali sme vám, a netancovali ste; nariekali sme, a neplakali ste.‘ Prišiel Ján, nejedol a nepil, a hovoria: ‚Je posadnutý zlým duchom.‘ Prišiel Syn človeka, je a pije, a hovoria: ‚Hľa, pažravec a pijan, priateľ mýtnikov a hriešnikov!‘ No múdrosť ospravedlňujú jej skutky.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář