Jdi na obsah Jdi na menu

Pestovať nadšenie

14. 12. 2018

nadsenie.jpgMám rád polemiku - je v nej obsiahnutý život a nadšenie z diskusie. Opakom je postoj nezáujmu, naplnený nevšímavosťou či ľahostajnosťou. Takýto človek sa často uchyľuje k povrchným konštatovaniam a patetickej kritike štýlu: “Všetci sú takí…” ale “Nemá to zmysel…” Možno hovoriť o tvrdosti srdca, ktorý nedokáže jasať či byť sklamaný nad gólom spolu s plným štadiónom. Hovoríme o duchovnej smrti človeka.

V dnešnom evanjeliu čítame o tom, ako Ježiš lamentuje nad súčasníkmi: "Pískali sme vám, a netancovali ste; nariekali sme, a neplakali ste". Stojí pre generáciu, ktorá stratila nadšenie pre bežné veci, ako pískanie na píšťalke či plač. Situácie, ktoré vzbudzujú ľudské emócie - radosti či smútku. Zjavuje aj ovocie takejto necitlivosti či ľahostajnosti: "Prišiel Ján, nejedol a nepil, a hovoria: ‚Je posadnutý zlým duchom.‘ Prišiel Syn človeka, je a pije, a hovoria: ‚Hľa, pažravec a pijan…‘"

Aby človek bol pravým kresťanom nesmie stratiť v sebe nadšenie. Citlivosť voči Božím darom, ktoré Boh udeľuje v príhodnom čase. Nebojme sa pestovať v sebe radosť pre veci vnímateľné zmyslami (pískanie, plač…), aby neodumrelo v nás nadšenie pre veci neviditeľné. Pretože, človek bez nadšenia nie je schopný uchopiť príhodný moment, v ktorom ho Boh pozýva k pravej konverzii.

 

Mt 11,16-19: Ježiš povedal zástupom: „Komuže prirovnám toto pokolenie? Podobá sa deťom, čo vysedávajú na námestí a pokrikujú na svojich druhov: ‚Pískali sme vám, a netancovali ste; nariekali sme, a neplakali ste.‘ Prišiel Ján, nejedol a nepil, a hovoria: ‚Je posadnutý zlým duchom.‘ Prišiel Syn človeka, je a pije, a hovoria: ‚Hľa, pažravec a pijan, priateľ mýtnikov a hriešnikov!‘ No múdrosť ospravedlňujú jej skutky.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 15. 12. 2018 10:17)

Pri čítaní prvých viet zamyslenia ma napadlo:
1. Naplnenie duše, srdca človeka majetkom a naplnenie duchom funguje ako spojené nádoby, čím viac toho hmotného, tým menej duchovného.
2. A to platí aj o tých, ktorí nie sú naplnení bohatstvom, ale túžbou po ňom - ergo, tá je silná aj u menej bohatých - čiže vo väčšine.
3. Možno preto sa Ježiš pýta: Keď prídem znova na Zem, nájdem tam ešte vieru?