Jdi na obsah Jdi na menu

Volajúci

13. 12. 2014

volany.jpgKaždý človek vo svojom živote stretol jeden-dvoch alebo aj niekoľko osôb, ktoré ho jednoducho oslovili. Ich výnimočnosť často spočívala buď v charizme, ktorou vedeli vystupovať, alebo vo výnimočnej vlastnosti, ktorú nadobudli tréningom a vedeli ju prezentovať.

Takúto charizmu mal aj prorok Eliáš v Izraelskom národe. Veľký prorok zo Severu, ktorý zostal v srdciach Izraelitov pre svoju horlivosť (často až prehnanú), pre svoje nadšenie, pre svoju hlbokú duchovnosť alebo spravodlivosť, ktorú prezentoval v zachovávaní viery v čase krízy. Aj preto žije v Izraelskom národe predstava, že on bude ten, ktorý pripraví cestu Mesiášovi.
Ježiš odhaľuje svojim učeníkom to, čo mnohí tušili, že práve Ján Krstiteľ je Eliášom, ktorý pripravuje cestu. Napriek jeho dielu a horlivosti pre Božie dielo, Izraelský národ nerozpozná v ňom proroka poslaného Bohom, aby pripravil cestu Božiemu Synovi.

Aj my sme Boží ľud, ktorému Boh posiela svojich prorokov, aby pripravili cestu milosti, ktorú nám posielam. Koľkokrát nedokážeme rozpoznať tento prorocký hlas, ktorý nás pozýva k angažovanosti na Božom diele. Na druhej strane sme ochotní počúvať hlas falošných prorokov, ktorí zvodným a prívetivým hlasom dnešnej doby nás lákajú na cestu, ktorá nás odvádza od Boha. Nie je jednoduché ich rozpoznať a odmietnuť. Chce to námahu a rozoznávanie. Našou neskutočnou výhodou je, že môžeme ich slová porovnať s Kristovými. Nechajme sa viesť tými, ktorí nás neustále viac a viac približujú ku Kristovi a k Jeho Cirkvi.

 

Mt 17,10-13: Keď zostupovali z vrchu, učeníci sa pýtali Ježiša: „Prečo zákonníci hovoria, že najprv musí prísť Eliáš?“ On odpovedal: „Áno Eliáš príde a všetko obnoví. Ba hovorím vám, že Eliáš už prišiel, no nespoznali ho a urobili s ním, čo chceli. Takisto bude od nich trpieť aj Syn človeka.“ Vtedy učeníci pochopili, že im hovoril o Jánovi Krstiteľovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář