Jdi na obsah Jdi na menu

Vnútorný boj

13. 12. 2019

vnutornyboj.jpgNa prednáškach z medzinárodných vzťahov nám profesor položil otázku: “Podľa vás, po čom túžia národy? Predstavte si, žeby vyššia inštancia prišla za predstaviteľmi štátov a spýtala sa: Čo si praje váš národ najviac?” Aby odpovedí nebolo príliš veľa, ponúkol nám aj niekoľko možností: 1. moc; 2. bohatstvo; 3. bezpečie; 4. sloboda; 5. krása-umenie-múdrosť. Víťazom bolo bezpečie nasledované mocou. V srdci človeka je kultivovaná túžba po pokoji, usporiadanosti a istotách.

V Ježišových časoch takéto usporiadanie sveta Židia očakávali od Mesiáša. Príchod Eliáša mal byť predzvesťou jeho zjavenia sa v sláve. Avšak, udalosť na vrchu Tábor, kde sa Ježiš zjavuje spolu s Eliášom a Mojžišom, má celkom iný charakter. Eliáš neprichádza pred Kristom, ale zjavuje sa spolu s ním. Schádzajúc z vrchu z úst učeníkov, ktorí si dobre pamätajú, čoho sa zákonníci boja, zaznieva táto otázka: “Prečo zákonníci hovoria, že najprv musí prísť Eliáš?” Ježiš ich však uisťuje, že dejiny spásy sa nemýlia a nemýli sa ani rabínska tradícia: “Áno Eliáš príde a všetko obnoví.”

Príchod Eliáša sa stáva predzvesťou radosti, ktorá prichádza s príchodom Mesiáša. Paradoxne, tak ako pre Ježišových súčasníkov, jeho príchod do priestoru ľudskej slobody, je síce vytúžený, ale prináša i mnoho obáv. Cesta Adventu je neustáli vnútorný boj medzi prijatím a odmietnutím, medzi radosťou a obavami, medzi slobodou a jej zneužitím... Čo zvíťazí v našom srdci?

Ďalšie zamyslenia: Volajúci (2014), Očiam neviditeľné (2014).

Mt 17,10-13: Keď zostupovali z vrchu, učeníci sa pýtali Ježiša: „Prečo zákonníci hovoria, že najprv musí prísť Eliáš?“ On odpovedal: „Áno Eliáš príde a všetko obnoví. Ba hovorím vám, že Eliáš už prišiel, no nespoznali ho a urobili s ním, čo chceli. Takisto bude od nich trpieť aj Syn človeka.“ Vtedy učeníci pochopili, že im hovoril o Jánovi Krstiteľovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář