Jdi na obsah Jdi na menu

Pozorne hľadieť

15. 12. 2018

pohladnacloveka.jpgKeď sa prejdem uličkami Ríma, vidím, ako majitelia obchodíkov, hotelov ale i obytných domov, ich vyzdobujú vianočnými dekoráciami. Svet okolo nás chápe, že tento čas je časom prípravy. Avšak, pritom som si položil otázku: Čo chceme pripraviť? Prostredie okolo nás? Naše vzťahy? Nás samých - emócie, myšlienky a skutky? A tiež ďalšiu: Nie sme príliš rýchli pri tejto príprave?

Ježiš, spolu s apoštolmi, zostupuje z vrchu tzv. premenenia, na ktorom sa ukázal v sláve. Traja učeníci, Peter, Jakub a Ján, ho videli uprostred, medzi dvoma star viery Izraelského národa (Mojžiša a Eliáša). Je prirodzené, že z ich úst pri zostupovaní z vrchu prichádza otázka: "Prečo zákonníci hovoria, že najprv musí prísť Eliáš?” Vidiac ho pred sebou. Odpoveďou, Ježiš odhaľuje tajomstvo Jána Krstiteľa.

Problém generácie, ktorá neprijíma Jána, tkvie v nedostatku všímavosti. Výsledkom je, že nedokáže rozpoznať podstatu udalostí a osôb. Na rozdiel od nich, traja učeníci hľadia iným spôsobom. A i keď nerozumejú udalostiam, správnymi otázkami dostávajú odpovede a vysvetlenia: "Vtedy učeníci pochopili…” Čoskoro budeme stáť pred jasličkami, budeme pripravení (radosti a slobode) rozpoznať v tom malom dieťati prichádzajúceho Boha? Neunáhlime čas prípravy na ten moment, aj maličkosti sú dôležité.

 

Mt 17,10-13: Keď zostupovali z vrchu, učeníci sa pýtali Ježiša: „Prečo zákonníci hovoria, že najprv musí prísť Eliáš?“ On odpovedal: „Áno Eliáš príde a všetko obnoví. Ba hovorím vám, že Eliáš už prišiel, no nespoznali ho a urobili s ním, čo chceli. Takisto bude od nich trpieť aj Syn človeka.“ Vtedy učeníci pochopili, že im hovoril o Jánovi Krstiteľovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 15. 12. 2018 10:23)

Je to presne tak, a je to aj o mne. Pripravujeme síce veľmi dôsledne svoj byt, dom, na príchod vianoc, ale veľmi nedôsledne svoje srdce na príchod Ježiša Krista. Prosme: Ježišu Kriste, synu Boží, zmiluj sa nad nami hriešnymi.