Jdi na obsah Jdi na menu

Násilie

http://www.mercedesbresso.it/wp-content/uploads/2014/11/violenzaVo svete môžeme vidieť prítomné násilie. To najviditeľnejšie je to, ktoré opance srdce človeka. Ktoré sa nebráni odobrať druhému právo na život, na dôstojný život, uväzniť bezdôvodne, vyvolať vojnu, rozbroje. Je to násilie, ktoré napĺňa prvé strany našich novín a internetových stránok.
Jestvuje trochu “jemnejšie” násilie, ktoré ale nie je o nič menej ospravedlniteľnejšie. Násilie arogancie vodičov v raňajšom predbiehaní sa v zápche, cestujúcich tlačiac sa hlava nehlava do MHD, pri zvihnutom hlase diskutujúcich. Násilie, ktoré je niečim, čo nosíme v sebe, v našom srdci a je v nás. Ešte lepšie povedané je naše. Aj keď to nechceme priznať, predsa si často nájde spôsoby ako sa prejaviť v našom konaní a reakciách. Človek potrebuje veľa pokory, aby nad ním zvíťazil.
Ale existuje ešte jedno násilie - tak povediať pozitívne. Násilie na vlastnej pýche, egoizme a pýche, násilie na permanentnom odmietaní opravdivej konverzii a na našimi chybami. Môžeme hovoriť o násilí Božej milosti a lásky voči človeku.

To prvé násilie nechalo uväzniť Jána Krstiteľa, zobralo si právo vypnúť hlas proroka, násilie žiarlivej ženy žijúcej v hriechu a nespravodlivosti. To druhé sa prejavilo v Herodesovi, ktorý aj keď rád počúval Jána nechával ho vo väzení. A tretie, keď slová Jána - Proroka za zarezávali do srdca počúvajúceho a nenechávali ho spávať. Násilie, ktoré neskôr v Kristovi zvíťazí na kríži.

Ktoré násilie zvíťazí v našom živote? Máme čas Adventu, tak uvažujme.

 

Mt 11,11-15: Ježiš povedal zástupom: „Veru, hovorím vám: Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nepovstal nik väčší ako Ján Krstiteľ. Ale ten, kto je v nebeskom kráľovstve menší, je väčší ako on. Od dní Jána Krstiteľa podnes trpí nebeské kráľovstvo násilie a násilníci sa ho zmocňujú. Lebo všetci Proroci i Zákon prorokovali až po Jána: A on sám – ak to chcete prijať – je Eliáš, ktorý má prísť. Kto má uši, nech počúva!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář