Jdi na obsah Jdi na menu

Správny pohľad

13. 12. 2018

pozornost.jpgAk chceme správne vyhodnotiť veci, ktoré sa dejú okolo nás, musíme mať dobre zadefinované parametre. Ak si zvolíte nesprávne, výsledky budú nepoužiteľné. Včera som dostal jednu zaujímavú otázku o význame verša Mk 10,17: "Keď pán Ježiš hovori mladíkovi: predaj všetko čo máš… Prečo mu hovorí “všetko”? Niečo si musí nechať na živobytie, je dosť možné, že ho skúša?” Pre hodnotenie činnosti a prítomnosti Boha medzi nami, nemožno použiť krítéria tohto sveta.

Pri čítaní dnešného úryvku, vnímam v ňom práve tento cieľ. Ježiš chce svojich učeníkov pozvať k novému spôsobu čítania a hodnotenia Božej prítomnosti a činnosti v dejinách ľudstva: "Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nepovstal nik väčší ako Ján Krstiteľ. Ale ten, kto je v nebeskom kráľovstve menší, je väčší ako on.” Pretože Boží pohľad a voľba je veľmi odlišná od spôsobu, ktorý používa svet.

Prvým predpokladom takéhoto pohľadu je prijatie výzvy: "Kto má uši, nech počúva!” Započúvať sa do slov “prorokov i Zákona, až po Jána”. Tam odhaliť, ako si Boh “svojským” spôsobom pripravuje cestu, aby v Ježišovi Kristovi zjavil svoj záujem o človeka. Následne byť pripravený takýmto spôsobom prijať i takú radikálnu výzvu, ako dal Kristus mladíkovi: "predaj všetko čo máš…"

 

Mt 11,11-15: Ježiš povedal zástupom: „Veru, hovorím vám: Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nepovstal nik väčší ako Ján Krstiteľ. Ale ten, kto je v nebeskom kráľovstve menší, je väčší ako on. Od dní Jána Krstiteľa podnes trpí nebeské kráľovstvo násilie a násilníci sa ho zmocňujú. Lebo všetci Proroci i Zákon prorokovali až po Jána: A on sám – ak to chcete prijať – je Eliáš, ktorý má prísť. Kto má uši, nech počúva!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 13. 12. 2018 18:47)

Sväté písmo nie je recept ani na guľáš, ani na život. A často sú jeho návrhy zdanlivo protichodné: napr.
- Majetok samo osebe nie je zlý.-
- a na druhej strane : Rozdaj všetko čo máš.
- ľudský myslenie: Všetko ? A z čoho budem žiť.
- Božie myslenie: Načo si robíš starosti, veď ja o tom viem a mám moc to riešiť.

Re: Komentár

(Dominik, 14. 12. 2018 7:54)

Stanko, tak ako si napísal "zdanlivo". Vstúpením do jeho logiky, pochopíme jeho zmysel.