Jdi na obsah Jdi na menu

Božia nadpráca

11. 12. 2018

bohsakaja.jpgKeď sme boli malí a niekto nás nútil k urobeniu niečoho, mali sme magickú formulku: “Nič nemusím, zomrieť musím!” Bolo to také nevinné vyjadrenie minimalistického prístupu k životu, ktorý sa nám často vracia. Postoj, ktorý nepomáha k rozvinutiu sa našej osoby, našim vzťahom či naším diela.

Boh ide stále ďalej, ako sú jeho prisľúbenia. Nezostáva minimalistickom postoji napĺňania zmluvy. Ako to vyjadruje aj dnešné evanjelium v obraze pastiera, ktorý ide hľadať stratenú ovečku, čo zablúdila. To, čo mu prináša najväčšiu radosť, je práve ten “surplus” (prebytok - v tomto prípade Božia "nadpráca"): "Bude mať z nej väčšiu radosť ako z tých deväťdesiatich deviatich, čo nezablúdili."

Toto podobenstvo ukazuje, ako Božia pozornosť sa upriamuje nie len na chudobných a úbohých, ktorí bez jeho pomoci nemajú možnosť prežívať dôstojný život. Ide ďalej, ako si vie predstaviť ľudská spravodlivosť - upriamuje svoju pozornosť aj na hriešnikov. Nie preto, aby trestal, ale aby priviedol znovu na miesto pokoja a dobra. Toto je Boh, v ktorého my kresťania veríme.

 

Mt 18,12-14: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Čo myslíte? Keby mal niekto sto oviec a jedna z nich by zablúdila, nenechá tých deväťdesiatdeväť na vrchoch a nepôjde hľadať tú, čo zablúdila? A keď sa mu ju podarí nájsť, veru, hovorím vám: Bude mať z nej väčšiu radosť ako z tých deväťdesiatich deviatich, čo nezablúdili. Tak ani váš Otec, ktorý je na nebesiach, nechce, aby zahynul čo len jediný z týchto maličkých.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Božia nadpráca

(Lýdia Zbončáková, 11. 12. 2018 17:35)

Pán Boh zaplať za krásne adventné úvahy. Nech Vás Pán požehnáva, pomáha pri štúdiu a tisíckrát Vám odplatí túto duchovnú službu pre nás.

Re: Božia nadpráca

(Dominik, 14. 12. 2018 7:53)

Vďaka za povzbudenie a modlitbu.

Komentár

(Stanislav, 11. 12. 2018 12:10)

Aj tento text dáva nádej na spasenie nám všetkým, len toto nesmieme trúfalo zneužívať, Boh je milosrdný, ale vysmievať sa nedá.