Jdi na obsah Jdi na menu

Milosrdenstvo

26. 2. 2018

729_486_560d8d47833ee.jpgGesto milosrdenstva v dnešnej dobe je veľmi vzdialené logike sveta. Dokonca aj nášmu spôsobu (nám kresťanom) vnímania a konania. Sme presvedčení, že zlý človek musí byť potrestaný. Avšak milosrdenstvo je jediný spôsob a terapia, ktorou ľudstvo môže opustiť začarovaný kruh zla i hanby. Gesto, realizované vedomým rozhodnutím mysle ale i emocionálnym prílivom srdca, ktoré vyvádza človeka zo smrti do života.

Ježiš, skrze slovo dnešného evanjelia, pozýva učeníkov darovať svetu to, čo sami nie sú a čo nemajú. Takto totiž funguje dynamizmus viery - prijať ako nezaslúžený dar niečo, čo ešte s námahou a pochybnosťami učeníkovi chýba. Viera je tou vnútornou silou, ktorá nás poháňa stávať sa tým, čím ešte nie sme.

Byť milosrdní, teda odpustiť z celého srdca, nie je v našich ľudských silách. Môžme sa usilovať zabudnúť alebo klamať seba, ale odpustenie presahuje našu ľudskosť. Je to možné len vďaka Božej milosti v nás: “Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec!” Totiž, jeho milosrdenstvo nám dáva moc odpustiť. Prinavrátiť život a pootvoriť bránu, ktorá vedie k radosti života. Prejaviť milosrdenstvo je to isté, ako povedať hriešnikovi: Napriek tomu, čo si urobil, ja si prajem, aby si žil a radoval sa. Prejaviť milosrdenstvo je znovu darovať srdce človeku. 

 

Lk 6, 36-38: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! Nesúďte a nebudete súdení. Neodsudzujte a nebudete odsúdení! Odpúšťajte a odpustí sa vám. Dávajte a dajú vám: mieru dobrú, natlačenú, natrasenú, vrchovatú vám dajú do lona. Lebo akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář