Jdi na obsah Jdi na menu

Odmietnutie

28. 2. 2018

http://aforisticamente.com/wp-content/uploads/2015/05/rifiuto_b.Každodenný život prináša mnoho udalostí, ktoré nás prekvapia a vyvedú z pokojne organizovaného života. Jedna zo zvlášť silných je odmietnutie. Odmietnutie je totiž nepriateľský pohľad na našu konkrétnu výzvu, ktorú sme predložili a ktorú považujeme za adekvátnu.

V dnešnom evanjeliu sme počuli ako matka dvoch Zebedejových synov otvorene žiada Ježiša: “Povedz, aby títo moji dvaja synovia sedeli v tvojom kráľovstve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici.” Aby v hierarchii spoločenstva zaujali prvé miesta. Ide o špecifický moment, kedy Ježiš spolu s učeníkmi vstupuje do Jeruzalema - sväté mesto prorokov a Mesiáša.

Ježiš neodmieta učeníkov, odmieta ich spôsob myslenia. Evanjelista je v tom jasný: “Ježiš ich zavolal k sebe a povedal…” Ponúka im inú cestu, cez ktorú musia prejsť: “Môj kalich budete piť…” Ide o cestu obety a služby. Je to nový spôsob života, ktorý prinesie svetu a ľudstvu nový život. To, čo naša ľudová múdrosť zadefinovala: Radšej sa zodrať, ako zhrdzavieť. A tak odmietnutie sa stáva novým začiatkom.

 

Mt 20,17-28: Keď Ježiš vystupoval do Jeruzalema, vzal si osve dvanástich učeníkov a cestou im hovoril: „Hľa, vystupujeme do Jeruzalema a Syn človeka bude vydaný veľkňazom a zákonníkom. Odsúdia ho na smrť a vydajú pohanom, aby ho vysmiali, zbičovali a ukrižovali, ale on tretieho dňa vstane z mŕtvych.“
Vtedy k nemu pristúpila matka Zebedejových synov so svojimi synmi, poklonila sa a o čosi ho prosila.
On sa jej opýtal: „Čo chceš?“
Vravela mu: „Povedz, aby títo moji dvaja synovia sedeli v tvojom kráľovstve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici.“
Ježiš odpovedal: „Neviete, čo žiadate. Môžete piť kalich, ktorý mám ja piť?“
Oni mu vraveli: „Môžeme.“
On im povedal: „Môj kalich budete piť, ale dať niekomu sedieť po mojej pravici alebo ľavici nepatrí mne; to dostanú tí, ktorým to pripravil môj Otec.“
Keď to počuli ostatní desiati, namrzeli sa na oboch bratov. Ježiš ich zavolal k sebe a povedal: „Viete, že vládcovia národov panujú nad nimi a mocnári im dávajú cítiť svoju moc. Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa medzi vami bude chcieť stať veľkým, bude vaším služobníkom. A kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude vaším sluhom.
Ako ani Syn človeka neprišiel dať sa obsluhovať, ale slúžiť a položiť svoj život ako výkupné za mnohých.“

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář