Jdi na obsah Jdi na menu

Vyprázdniť vieru

2. 1. 2019

http://sp.depositphotos.com/32718171/stock-photo-losing-hope.htmMnohí, v tomto týždni, iní v budúcom, vstúpia do svojej každodennosti prežívanej v práce, v škole či v rodine. Často opúšťajúc všetko, čo zažili v čase Vianočných sviatkov. Prežívanie spoločenstva rodiny, byť kresťanom a lásky, ktorá dáva, zostane obyčajnou spomienkou. Zanechávajú Toho, ktorý nám dáva šancu zažiť toto všetko.

Preto, potrebujeme slová svätého Jána, ktorý nám pripomína skutočnú identitu Ježiša. Oklieštenie tejto Božej identity Ježiša nie je problémom akejsi vzdialenej “ svätej doktríny”, nesie v sebe odmietnutie skutočnej hodnoty Božieho daru. To, čo vedie k pravej nádeje, nádeje vo vzkriesenie: “Ak vo vás zostane to, čo ste počuli od začiatku, aj vy ostanete v Synovi aj v Otcovi. A prisľúbenie, ktoré nám dal on, je večný život."

Poprieť Ježišove božstvo nezbavuje silu jeho pravidiel dobrého života. Ale nebudú vyjadrením opravdivej lásky, ktorá je schopná darovať sa. Pretože oklieštenie Ježišovej identity vedie k znehodnoteniu samotnej viery. Ona sa stáva čímsi “sociálnym”, filozofiou dobrého života, etikou správania. Stáva sa jednoduchým prostriedkom vnútorného uspokojenia. Už to nebude jedná z troch Božských čností a Bohom ponúknutá cesta. Preto je potrebné, aby sme odhalili pravú Ježišovú identitu.

 

1Jn 2,22-28: Milovaní, kto je luhár, ak nie ten, kto popiera, že Ježiš je Kristus!? To je antikrist, kto popiera Otca i Syna. Kto popiera Syna, nemá ani Otca. Kto vyznáva Syna, má aj Otca. Nech zostáva vo vás, čo ste počuli od začiatku. Ak vo vás zostane to, čo ste počuli od začiatku, aj vy ostanete v Synovi aj v Otcovi. A prisľúbenie, ktoré nám dal on, je večný život. Toto som vám napísal o tých, čo vás zvádzajú. A pomazanie, ktoré ste od neho dostali, ostáva vo vás a nepotrebujete, aby vás niekto poúčal. Ale ako jeho pomazanie vás poúča o všetkom a je pravdivé, nie je lžou teda ako vás poučilo, ostávate v ňom. A teraz, deti moje, ostávajte v ňom, aby sme mali dôveru, keď sa zjaví, a aby sme pri jeho príchode neboli ním zahanbení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 3. 1. 2019 12:00)

Presne takí sme, respektíve takto nás formuje trhová spoločnosť. Vianoce sú z nami, oslavy nahradí práca a na Boha a rodinu neostáva čas.
Nevadí, znovu prídu Vianoce. Bohu venujeme polnočnú omšu a deťom nakúpime kopec darčekov - často i za požičané.
Je to kruh života, alebo skôr pekelný kruh? Ešte že Boh je milosrdný.