Jdi na obsah Jdi na menu

Poznanie seba

7. 1. 2019

poznajsamseba.jpgMnohí mi kladú otázku: “Čo vlastne študuješ v Ríme?” Odpovedám: “Sociológiu a politické vedy." Častá nasledovná otázka je: “Kedy tá sociológia zmení svet k lepšiemu?” Vyjadria častý omyl v chápaní samotnej vedy, živený mnohými vedcami 20. storočia. Páči sa mi odpoveď žijúceho sociológa Sigmunda Baumana: “Sociológia nemení nič, okrem poznania seba samého.”

Práve poznanie seba samého je východiskovým bodom pre zmenu. To, čo nosíme v sebe a tým čím sme. Apoštol Ján nám pripomína: “že v nás ostáva (Kristus), poznáme z Ducha, ktorého nám dal”. Sila jeho prítomnosti nám umožňuje zachovať jeho lásku a schopnosť milovať. Zároveň odstraňuje každú neistotu a pochybnosti srdca. A Boh, ktorý prebýva v nás je väčší a silnejší ako každé knieža sveta.

Ale pokračuje s ďalším pozvaním, ktoré obsahuje poznanie: “Milovaní, neverte každému duchu, ale skúmajte duchov, či sú z Boha; lebo do sveta vyšlo mnoho falošných prorokov.” Hovoríme o vášni zachovať synovstvo, ktoré nám nikto - okrem Boha - nemôže dať. A tak zmena k dobrému (človeka a sveta) je možná, ale len s Bohom v srdci. Preto nie sociológia, psychológia či politické vedy zmenia svet, ale Boh v srdci človeka.

 

1Jn 3,22-4,6: Milovaní, od Boha dostaneme všetko, o čo len budeme prosiť, lebo zachovávame jeho prikázania a robíme, čo sa jemu páči. A toto je jeho prikázanie: aby sme verili v meno jeho Syna Ježiša Krista a milovali jeden druhého, ako nám prikázal. Kto zachováva jeho prikázania, ostáva v Bohu a Boh v ňom. A že v nás ostáva, poznáme z Ducha, ktorého nám dal. Milovaní, neverte každému duchu, ale skúmajte duchov, či sú z Boha; lebo do sveta vyšlo mnoho falošných prorokov. Božieho Ducha poznáte podľa tohoto: Každý duch, ktorý vyznáva, že Ježiš Kristus prišiel v tele, je z Boha. Duch, ktorý nevyznáva Ježiša, nie je z Boha. To je duch antikrista, o ktorom ste počuli, že príde, a už teraz je na svete. Vy, deti moje, ste z Boha a zvíťazili ste nad nimi, lebo ten, ktorý je vo vás, je väčší než ten, čo je vo svete. Oni sú zo sveta, preto hovoria podľa sveta a svet ich počúva. My sme z Boha. Kto pozná Boha, počúva nás. Kto nie je z Boha, ten nás nepočúva. Podľa toho poznávame Ducha pravdy a ducha bludu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 7. 1. 2019 9:16)

Svet môže zmeniť len "Boh v srdci človeka".
Koľko ľudí na svete má Boha v srdci?
Máme slobodu Boha do srdca prijať, ale aj neprijať?
Je ľahšie žiť podľa Božích zákonov, alebo zákonov svojich, vedúcich nás k spoločenským úspechom, moci, bohatstvu?
Neukazuje rozvoj vedy a techniky, že s rozvojom morálky nemajú nič spoločné?
Aká je hypotetická pravdepodobnosť zmeny sveta k lepšiemu?