Jdi na obsah Jdi na menu

Kto sme?

7. 1. 2017

http://www.lineheight.net/images/articoli/veri-clienti/ghost.pngMnohí mi kladú otázku: “Čo vlastne študuješ v Ríme?” Odpovedám: “Sociológiu a politické vedy." Častá nasledovná otázka je: “Kedy tá sociológia zmení svet k lepšiemu?” Vyjadria častý omyl v chápaní samotnej vedy, živený mnohými vedcami 20. storočia. Páči sa mi odpoveď žijúceho sociológa Sigmunda Baumana: “Sociológia nemení nič, okrem poznania nás samých.” A nie je práve to východiskovým bodom pre zmenu: poznanie seba samého? pochopenie seba, spoločnosti a sveta? Preto si myslím, že som si vybral správne. Dokonca ako pre kňaza, viera je istým spôsobom poznanie seba samého stojac pred Bohom.

Končíme Vianočné obdobie, ktoré sa stanú našou minulosťou, našimi spomienkami. Ale apoštol Ján nám pripomína: “že v nás ostáva (Kristus), poznáme z Ducha, ktorého nám dal”. To je poznanie apoštolov po Ježišovom zmŕtvychvstaní. Sila jeho prítomnosti nám umožňuje zachovať jeho lásku a schopnosť milovať. Zároveň odstraňuje každú neistotu a pochybnosti srdca. A Boh, ktorý prebýva v nás je väčší a silnejší ako každé knieža sveta.

Ale pokračuje s ďalším pozvaním, ktoré obsahuje poznanie: “Milovaní, neverte každému duchu, ale skúmajte duchov, či sú z Boha; lebo do sveta vyšlo mnoho falošných prorokov.” Hovoríme o vášne v ochrane života synovstva, ktorý nám nikto - okrem Boha - nemôže dať. Ježiš sám hovorí, že je všetko možné s Bohom. A tak zmena k dobré (človeka a sveta) je možná, ale len s Bohom v srdci. Preto nie sociológia, psychológia či politické vedy zmenia svet, ale Boh v srdci. Ony však nám pomáhajú pochopiť, kto som a kde som pred Bohom.

 

1Jn 3,22-4,6: Milovaní, od Boha dostaneme všetko, o čo len budeme prosiť, lebo zachovávame jeho prikázania a robíme, čo sa jemu páči. A toto je jeho prikázanie: aby sme verili v meno jeho Syna Ježiša Krista a milovali jeden druhého, ako nám prikázal. Kto zachováva jeho prikázania, ostáva v Bohu a Boh v ňom. A že v nás ostáva, poznáme z Ducha, ktorého nám dal. Milovaní, neverte každému duchu, ale skúmajte duchov, či sú z Boha; lebo do sveta vyšlo mnoho falošných prorokov. Božieho Ducha poznáte podľa tohoto: Každý duch, ktorý vyznáva, že Ježiš Kristus prišiel v tele, je z Boha. Duch, ktorý nevyznáva Ježiša, nie je z Boha. To je duch antikrista, o ktorom ste počuli, že príde, a už teraz je na svete. Vy, deti moje, ste z Boha a zvíťazili ste nad nimi, lebo ten, ktorý je vo vás, je väčší než ten, čo je vo svete. Oni sú zo sveta, preto hovoria podľa sveta a svet ich počúva. My sme z Boha. Kto pozná Boha, počúva nás. Kto nie je z Boha, ten nás nepočúva. Podľa toho poznávame Ducha pravdy a ducha bludu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář