Jdi na obsah Jdi na menu

Život alebo smrť

12. 1. 2019

rozhodujuci.jpgČlovek, ktorý sa snaží v každodennosti aplikovať spravodlivosť, sa musí nachádzať v situácii schizofrénie. Na jednej strane obdivuje tých, ktorí niečo dosiahli; na druhej strane si uvedomuje, že dôjsť k úspechu priamou cestou je priam nemožné. "Akou cestou sa vybrať?", zostáva otázka, ktorú môžeme nazvať i duchovným bojom takéhoto človeka.

Apoštol Ján si naplno uvedomuje, že ako kresťania "sme z Boha a celý svet je v moci Zlého”. Pritom pozýva učeníka pochopiť podstatu hriechu. Poukazuje na to, že je tu hriech, ktorý "vedie k smrti” a hriech, ktorý "nevedie k smrti”. Pričom dodáva: "kto sa narodil z Boha, nehreší, ale chráni ho ten, ktorý sa narodil z Boha, a Zlý sa ho nedotkne”.

Hriech naplno ovplyvňuje človeka a jeho vzťah s Bohom (i s blížnym). Teda, netýka sa len nášho konania (či sa správam alebo nie podľa prikázaní), ale aj nášho bytia (nesiem v sebe život alebo smrť). Ak sa “narodím z Boha”, zostávam vo vzťahu dôvery a oddanosti k zdroju pravého života. Ak nie, uzatváram sa v hriechu do pyšnej a opustenej sebestačnosti. V tom spočíva to, čo nazývame duchovný boj - t.j. budovať alebo nie, život, v ktorom sa každý deň rodíme z Boha.

 

1Jn 5,14-21: Milovaní, toto je dôvera, ktorú máme k Bohu, že nás počuje, keď o niečo prosíme podľa jeho vôle. A ak vieme, že nás počuje, nech o čokoľvek prosíme, vieme aj to, že dostaneme, o čo sme ho žiadali. Keď niekto vidí, že jeho brat pácha hriech, ktorý nevedie k smrti, nech prosí a Boh mu dá život, totiž tým, čo páchajú hriech, ktorý nevedie k smrti. Je aj hriech, ktorý vedie k smrti; o takom nehovorím, že sa treba zaň modliť. Každá neprávosť je hriechom, ale je aj hriech, ktorý nevedie k smrti. Vieme, že nik, kto sa narodil z Boha, nehreší, ale chráni ho ten, ktorý sa narodil z Boha, a Zlý sa ho nedotkne. Vieme, že sme z Boha a celý svet je v moci Zlého. A vieme, že prišiel Boží Syn a dal nám schopnosť poznať toho Pravého. A my sme v tom Pravom, v jeho Synovi Ježišovi Kristovi. On je ten Pravý, Boh a večný život. Deti moje, chráňte sa modiel!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nie modli

(Renata, 12. 1. 2019 9:38)

Boh je naša palička Nás Pán Naša Nádej