Jdi na obsah Jdi na menu

Koho počúvame?

4. 1. 2017

https://researchdigest.files.wordpress.com/2016/02/e4a13-thinkstVeľmi dobre si pamätám na slová profesora na prednáškach z Medzinárodných vzťahov: ”Buďte veľmi opatrní, keď vám niekto bude predkladať jednoduché vysvetlenia či riešenia. Buďte si istí, že v tú chvíľu sa vás snaží zmiasť.” Sami vieme, ako náš každodenný život je veľmi zložitý, o čo viac ten verejný, politický.

Tieto slová mi napadli pri čítaní slov sv. Jána apoštola o takých citlivých otázkach, ako je život podľa spravodlivosti a hriešnosti: “Kto koná spravodlivo, je spravodlivý, ako je on spravodlivý. Kto pácha hriech, je z diabla, pretože diabol hreší od počiatku.” Môžu sa zdať príliš zjednodušujúce. Ak ich chceme pochopiť, musíme vychádzať z jeho počiatočnej poznámky: “Deti moje, nech vás nik nezvedie.” Teda, Apoštol Ján sa nesnaží vysvetliť hranice medzi dobrom a zlom, medzi spravodlivým a hriešnym životom - ale snaží sa nám pripomenúť, že náš život a skutky sú výsledkom načúvania slova. Ono ich formuje.

Preto, ak počúvame Božie slovo, náš život sa stáva spravodlivosť. Ak akceptujeme slová Diabla, náš život naberá podobu hriechu. Aj preto dodáva: “Boží Syn sa zjavil preto, aby zmaril diablove skutky.” Sme bezhriešni, nakoľko nechávame klíčiť to semeno Ducha Svätého, ktoré bolo zasiate do nášho srdca pri krste. Preto vám prajem, aby ste si každý deň našli čas na Slová večného života.

 

1Jn 3,7-10: Deti moje, nech vás nik nezvedie. Kto koná spravodlivo, je spravodlivý, ako je on spravodlivý. Kto pácha hriech, je z diabla, pretože diabol hreší od počiatku. A Boží Syn sa zjavil preto, aby zmaril diablove skutky. Kto sa narodil z Boha, nepácha hriech, lebo v ňom ostáva jeho semeno; a nemôže hrešiť, pretože sa narodil z Boha. Podľa tohto sa dajú rozoznať Božie deti od detí diablových: kto nekoná spravodlivo, nie je z Boha; ani ten, kto nemiluje svojho brata.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář