Jdi na obsah Jdi na menu

Život v láske

9. 1. 2019

zivotvlaske.jpgNemusíme príliš dlho rozmýšľať, aby sme odhalili, ako strach mení náš život, naše očakávania i naše správanie. Zvlášť v tejto dobe, keď nám naša otvorená spoločnosť dáva toľko impulzov k prežívaniu tohto pocitu. Ako premôcť tento reálny či imaginárny strach?

Cieľom života každého kresťana je rast vo viere a v dôvere - teda vzťah s Bohom a vzťah s ľuďmi. Apoštol Ján ponúka odpoveď ako láska - teda konkrétne vyjadrenie úprimnej viery a dôvery - sa prejavuje v živote človeka. Ona totiž "vyháňa strach, lebo strach má v sebe trest”. Pretože v "láske niet strachu” a "kto sa bojí, nie je dokonalý v láske”.

Avšak, jeho poznanie začína konštatovaním: "keď nás Boh tak miluje, aj my sme…” Človek, ktorý rozpoznal darovanú lásku, je schopný a dokonca povinný darovať lásku. Preto otvorme dnes oči a vnímajme gestá Božej i ľudskej lásky, ktoré smerujú k nám neustále, aby sme prijali apoštolovu výzvu. Žili životom opravdivej lásky a nie strachu.

 

1Jn 4,11-18: Milovaní, keď nás Boh tak miluje, aj my sme povinní milovať jeden druhého. Boha nikto nikdy nevidel; ale keď sa milujeme navzájom, Boh ostáva v nás a jeho láska v nás je dokonalá. A že ostávame v ňom a on v nás, poznávame podľa toho, že nám dal zo svojho Ducha. A my sme videli a svedčíme, že Otec poslal Syna za Spasiteľa sveta. Kto vyzná: „Ježiš je Boží Syn,“ ostáva v ňom Boh a on v Bohu. A my, čo sme uverili, spoznali sme lásku, akú má Boh k nám. Boh je láska; a kto ostáva v láske, ostáva v Bohu a Boh ostáva v ňom. Láska v nás je dokonalá v tom, že máme dôveru v deň súdu, lebo ako je on, tak sme aj my na tomto svete. V láske niet strachu, a dokonalá láska vyháňa strach, lebo strach má v sebe trest, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentář

(Daniela Drábková, 25. 1. 2019 19:10)

velice mne to oslovilo a pomohlo dotklo mého svědomí a osvětlilo moje jednání kdy jsem urobila dobre a kde zlé chýby.

Komentár

(Stanislav, 9. 1. 2019 16:33)

Vopred sa ospravedlňujem, ale na pojem "otvorená spoločnosť" som alergický.
Otázka totiž znie: Čomu je otvorená súčasná spoločnosť?
Nie je v prvom rade otvorená násiliu , drogám, manipulácii s masami, ožobračovaním más, atď. atď?
Po páde socializmu som si povedal - ak mám naďalej žiť v strachu, tak radšej nechcem žiť. nakoniec návod je v Svätom písme: Nebojte sa toho čo môžu zabiť telo, bojte sa toho, čo môže zabiť Vašu dušu.
Na druhej stane nám ale Boh dal pud sebazáchovy.
Takže iba silná viera nás môže zbaviť strachu z mocných. Sám k nim úplne nepatrím, hoď kameňom k to k nim patrí.
Ergo, nie elity sú silné, ale masy paralyzované strachom sú slabé.
Alebo žlté vesty ukazujú, že som aj v tomto maloverný?

Re: Komentár

(Dominik, 10. 1. 2019 7:07)

Bauman vo svojej úvahe nad strachom vychádza z nepriateľstva medzi globálnym a lokálnym. My vieme ako globálne sa vyvyšuje a považuje lokálne za malomeštianske či dokonca choré. Lokálne zasa chorobne vidí to globálne za zničujúceho obra.