Jdi na obsah Jdi na menu

Prijať a odovzdať

5. 1. 2017

http://media02.radiovaticana.va/photo/2016/10/26/REUTERS1787326_Veľa sa hovorí, spieva, točia sa filmy o láske. Ale zdá sa, že len málo ľudí chce pochopiť jej pravý zmysel. Často sa redukuje na obyčajný sentiment, hrejivú blízkosť nejakej osoby či výmenný kontrakt. Môžeme to pozorovať v rodinných vzťahov, v priateľstve, v nahradení človeka zvieratkom…

Niet pochýb o tom, že výsledkom naplnenia zákona bude prejav bratskej lásky - tá Janovská povinnosť “dávať život za bratov”. Ale za dodržiavaním zákona by malo byť niečo viac. Ako nám apoštol Ján pripomína v prvom čítaní: “Čo je láska, poznali sme z toho, že on položil za nás svoj život.” Dielo Kristovho vykúpenia nám dáva možnosť, aby sme boli schopní milovať iných a to novým spôsobom. A jedine takýmto spôsobom “upokojíme si pred ním srdce”. Láska sa stane ponúknutím nášho života.

Páčia sa mi slová môjho obľúbeného spisovateľa CS Lewisa: “Ľudia sa cítia milovaní nie preto, že si to zaslúžia. Ale preto, že u tých, ktorí ich milujú, je láska.” Ak necháme vstúpiť pravú lásku (podľa Jána: Boh je láska) do našich sŕdc (teda prijmeme dar vykúpenia - stav pred Bohom), sme schopní prejaviť skutky lásky vo svojej každodennosti.

 

1Jn 3,11-21: Milovaní, toto je zvesť, ktorú ste počuli od začiatku: aby sme jeden druhého milovali. Nie ako Kain; on bol zo Zlého a zabil svojho brata. A prečo ho zabil? Preto, že jeho skutky boli zlé a bratove spravodlivé. Bratia, nedivte sa, ak vás svet nenávidí. My vieme, že sme prešli zo smrti do života, lebo milujeme bratov. Kto nemiluje, ostáva v smrti. Každý, kto nenávidí svojho brata, je vrah. A viete, že ani jeden vrah nemá v sebe večný život. Čo je láska, poznali sme z toho, že on položil za nás svoj život. Aj my sme povinní dávať život za bratov. Ak má niekto pozemský majetok a vidí brata v núdzi, a srdce si pred ním zatvorí, ako v ňom môže ostávať Božia láska? Deti moje, nemilujme len slovom a jazykom, ale skutkom a pravdou. Podľa toho poznáme, že sme z pravdy, a upokojíme si pred ním srdce. Lebo keby nám srdce niečo vyčítalo, Boh je väčší ako naše srdce a vie všetko. Milovaní, ak nám srdce nič nevyčíta, máme dôveru k Bohu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář