Jdi na obsah Jdi na menu

Objaviť v sebe lásku

10. 1. 2019

laskavy.jpgKto z nás sa v živote nepozastavil nad “zlobou” sveta? Teda jeho neschopnosťou hľadať dobro a naplno ho realizovať. V pozadí tejto skúsenosti je túžba po lepšom a dokonalejšom svete. K jej realizácii je potrebné si položiť otázku: Ako ja môžem napomôcť k jeho naplneniu?

Dnešný úryvok z Prvého Jánovho listu zhrňuje posolstvo celej evanjeliovej radostnej zvesti: “A toto prikázanie máme od neho: aby ten, kto miluje Boha, miloval aj svojho brata.” A zároveň dodáva, že “tým víťazstvom, ktoré premohlo svet, je naša viera.”

Teda jedine živá viera, činná a plodná v prejavovaní každodenných skutkoch lásky, premáha zlobu a nedokonalosť prítomnú vo svete. Toto je jediná cesta ako vytvoriť nový a lepší svet. A kde začať? Odhaliť to, čo svojím uvažovaním a poznaním vyjadril Ján: “milujeme Boha, pretože on prvý miloval nás”. A takéto odhalenie nás nenechá nikdy chladnými voči človeku, ktorého dnes stretneme.

 

1Jn 4,19–5,4: Milovaní, my milujeme Boha, pretože on prvý miloval nás. Ak niekto povie: „Milujem Boha,“ a nenávidí svojho brata, je luhár. Veď kto nemiluje brata, ktorého vidí, nemôže milovať Boha, ktorého nevidí. A toto prikázanie máme od neho: aby ten, kto miluje Boha, miloval aj svojho brata. Každý, kto verí, že Ježiš je Kristus, narodil sa z Boha. A každý, kto miluje Boha ako Otca, miluje aj toho, kto sa z neho narodil. Podľa toho poznáme, že milujeme Božie deti, keď milujeme Boha a plníme jeho prikázania. Lebo láska k Bohu spočíva v tom, že zachovávame jeho prikázania. A jeho prikázania nie sú ťažké. Veď všetko, čo sa narodilo z Boha, premáha svet. A tým víťazstvom, ktoré premohlo svet, je naša viera.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 10. 1. 2019 13:09)

Ponúkam svoj laický test, či sa aspoň trochu blížime k Božej láske:
1. Pociťujeme spolupatričnosť k Cigánom, alias Rómom?
2. Pociťujeme spolupatričnosť s ľuďmi zdravotne postihnutými?
3. Pociťujeme spolupatričnosť s chudobnými, dokonca aj s bezdomovcami?
Body od 1až 5 si prideľte sami, ak pociťujete takú potrebu, ďalšie otázky si naformulujte tiež sami.