Jdi na obsah Jdi na menu

Riešenie

27. 10. 2014

http://celtic-supply.cz/shops/10084/images-goods/kopirak_15ks.jp

Neviem, ako vám, ale mne sa zdá, že súčasná doba je neskutočne “schémovitá”. Ešte aj ľudia, ktorí chcú byť originálni, sa so svojím spôsobom konania zaradia do už vymyslenej schémy. Stačí mať otvorené oči, aby som videl, že naše spôsoby či celé životy sú prečívané akoby cez “kopirák”. 

Keď čítam dnešné evanjelium o uzdravení ženy, vnímam novotu na rozdiel od predchádzajúcich, ktoré Ježiš urobil. Ona ho neprosí a ani sa ho nedotíka v domnení, že to stačí. Ježiš vytvára iniciatívu. Pred ním sa nachádzajú dvaja ľudia, ktorí pre diametrálne rôzličné dôvody, sú neschopní chváliť a oslavovať Boha. Žena zdôvodu ducha neduživosti a predstavený pre svojho tvrdosť srdca. Ježiš chce uzdraviť všetko, čo oponuje plnosti života. Takto túži vždy odstrániť z človeka vzdor človeka voči prijatiu Božej vôle a prijať plnosť radosti života s Bohom.

V tom istom momente akoby nás chcel poučiť, že spása prichádza aj mimo našich zaužívaných schém a fixných cerimónií. Pozrime na sa náš pohľad na modlitbu - rozhovor s Bohom. Dobrá modlitba je tá, v ktorej sme istým spôsobom citovo prežili prítomnosť Krista; ak chýbala táto skúsenosť pre mnohých to znamená, že premárnili čas a príležitosť spásy. Ale nie je to tak: spása totiž nespočíva v tom, že my “uspokojujeme” Boha, ale v tom, že Boh “uchytil” našu nedokonalosť a pretvoril na niečo dokonalé.
Vyjdime zo svojich zaužívaných predstáv a schém, aby sme odhalili pravosť Božej prítomnosti. Mnohí mi povedia: “otče, ale to nie je také jednoduché. Chce to veľa síl.” Povzbudením môžu byť pre nás slová jedného muža, ktorý hľadal radu u mňa v jednej dôležitej veci. Po hodinovom rozhovore mi hovorí: “padre, bol som doteraz presvedčený, že to, čo odomňa Boh chce (pozn. to, čo bolo morálne dobré) je neskutočne ťažké. Ale keď na to tak teraz pozerám, zdá sa mi, že je to najjednoduchšie riešenie.”

 

Lk 13,10-17: Ježiš učil v sobotu v istej synagóge. Bola tam žena, ktorá osemnásť rokov mala ducha neduživosti. Bola zhrbená a nemohla sa ani trochu narovnať. Keď ju Ježiš zbadal, zavolal si ju a povedal jej: „Žena, si oslobodená od svojej choroby,“ a vložil na ňu ruky. Ona sa hneď vzpriamila a oslavovala Boha. Ale predstavený synagógy sa nahneval, že Ježiš v sobotu uzdravuje, i povedal zástupu: „Je šesť dní, keď treba pracovať; v tieto dni prichádzajte a dávajte sa uzdravovať, a nie v sobotu!“ Pán mu odpovedal: „Pokrytci! Neodväzuje každý z vás v sobotu svojho vola alebo osla od jasieľ a nevodí ho napájať? A túto Abrahámovu dcéru, ktorú satan držal osemnásť rokov spútanú, nebolo treba vyslobodiť z tohoto puta hoci aj v sobotu?“ Keď to povedal, všetci jeho protivníci sa zahanbili, ale ľudia sa radovali zo všetkých slávnych skutkov, ktoré konal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(matulay, 27. 10. 2014 8:29)

Tvoj postreh je dobrý, a podľa mňa sociologicky bol popísaný už v minulom storočí: W.H. White: Oragnizační člověk, 1968, originál z roku 1956, kde autor odhaľuje, že spoločnosť sa stala spoločnosťou organizácií, z čoho vyplýva aj nutnosť dodoržiavať princípy a postupy, ktroé jednotlivé organizácie vyžadujú, čím sa samozrejme vytvárajú aj stereotypy v myslení bežného človeka.
K slobode a flexibilite myslenia, sú v podstate podľa mňa úprimne vedení jedine manažéri a ekonómovia podnikateľských subjektov a inžinieri - konštruktéri stále výkonnejšej techniky a technológií.
Súčasným mocenským elitám daná stereotypizácia myslenia más vyhovuje a médiami ju dokonca budujú a udržujú.

Re: Komentár

(Dominik, 27. 10. 2014 10:58)

Vďaka za námet na večerné čítanie... Paradox spočíva v tom, že aj my v relácii s Bohom očakávame takéto schémovité správanie. Ale ako sa neustále presviedčam na vlastnej koži, on nás neustále prekvapí a privedie na pozoruhodné cestičky. A v tom je krása a dobrodružstvo vzťahu s ním.
Problém je v tom, že ten prvý krok sa zdá ťažký dokonca pre niektorých neprekonateľný.

Riesenie

(Valeria Bencicova, 27. 10. 2014 9:42)

K zaciatku uvahy. Nepisal Kazatel? "Nic nove pod slnkom? Vsetko co je uz bolo, aj vsetko co bude...