Jdi na obsah Jdi na menu

Musieť

29. 10. 2014

http://www.calicultural.net/el-voto-obligatorio/

Ak pozerám na niektorých ľudí, zdá sa mi, že pre nich život je neskutočná a nesmierna ťažoba. Minimálne raz do týždňa môžem čítať v novinách, že niekto v Ríme spáchal samovraždu. Aj včera vyšla správa o samovražde ženy, ktorá pred tým zabila svoje dve deti a tažko poranila manžela a dcéru. Do tejto “ťažoby” života ešte aj viera v Boha vkladá svoje nariadenia a prikázania. Mnohí kazatelia a kňazi často opúšťajú tento slovník “Musíme…”, “Je správne…”, Sme povinní…”, aby nezaťažovali ešte viac “životom utrápených” ľudí. Opúšťajú slovník Jána Krstiteľa: “každý strom, ktorý neprináša dobré ovocie vytnú a hodia do ohňa”.

Aký slovník používa Kristus pre ohlasovanie. Brána spásy nie je dokorán otvorená. Nie je jednoduché vstúpiť pre človeka, ktorý sa limituje pre povrchné napĺňanie Božej vôle. Alebo pre človeka, ktorý sa uspokojí “len” s nekonaním nespravodlivosti. Ježiš hovorí o strate miesta v nebeskom kráľovstve, ktoré obsadí niekto iný. To isté sa stane s človekom, ktorý príliš kalkuluje - že toto alebo ono postačuje pre to, aby ma Kristus spoznal na večnej hostine a nevyhodil ma von. Dobro nie je konané preto, aby som sa zapáčil Bohu. Konám ho preto, že je dobrom. Napĺňam Božiu vôľu preto, lebo je Božou vôľou a nie preto, lebo je to pre mňa výhodné.

Ježiš teda potvrdzuje to, čo platilo neustále. Sme pozvaní nezabúdať na povolanie stávať sa podobní Bohu svojím konaním. Bolo by smutné, aby sme svoj život stavali na skutočnosti, že máme Boha, jeho lásku a jeho milosrdenstvo na svojej strane a preto môžem konať podľa svojvôle. Boh, jeho láska a milosrdenstvo zostávajú nepochopiteľným tajomstvom. Na druhej strane jeho veľkosť je pre nás impulzom a výzvou nielen mať ruky čisté ale aj naplnené dobrom.

 

Lk 13,22-30: Cestou do Jeruzalema prechádzal Ježiš mestami a dedinami a učil. Ktosi sa ho spýtal: „Pane, je málo tých, čo budú spasení?“ On im povedal: „Usilujte sa vojsť tesnou bránou, lebo hovorím vám: Mnohí sa budú pokúšať vojsť, a nebudú môcť. Keď hospodár vstane a zatvorí dvere a vy zostanete vonku, začnete klopať na dvere a volať: ‚Pane, otvor nám!‘ A on vám povie: ‚Ja neviem, odkiaľ ste!‘ Vtedy začnete hovoriť: ‚Jedli sme s tebou a pili, na našich uliciach si učil.‘ Ale on vám povie: ‚Ja neviem, odkiaľ ste; odíďte odo mňa všetci, čo pášete neprávosť!‘ Tam bude plač a škrípanie zubami, až uvidíte, že Abrahám, Izák, Jakub a všetci proroci sú v Božom kráľovstve, a vy ste vyhodení von. A prídu od východu i západu, od severu i od juhu a budú stolovať v Božom kráľovstve. A tak sú poslední, ktorí budú prvými, a sú prví, ktorí budú poslednými.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář