Jdi na obsah Jdi na menu

Odmietnutý

30. 10. 2014

http://www.finanziamenti-auto.it/cosa-succede-quando-un-finanzia

Prežili ste niekedy situáciu, kedy istý nepríjemný človek alebo váš “neprajník” k vám prišiel a upozornil vás na nejaké nebezpečenstvo: “Tam nechoď, lebo…”, “Dávaj si pozor, lebo…” “Pozeraj pod nohy, lebo…” Nemyslím na ďalšie prekáračky medzi vami. Ale ozajstné upozornenie, pretože si môžete ublížiť. Aj pri jeho dobrom úmysle, aj pozitívnom prístupe sa zvykneme postaviť “na zadné”. Veď ako by sme mali reagovať, keď pred nami stojí náš “neprajník”?

Keď som si prečítal dnešný úryvok z Evanjelia, hneď ma napadla jedna z týchto situácií. Na prvý pohľad sa zdá, že ešte aj Ježiš readuje v podobnom štýle. Ale len do chvíli, keď si neuvedomí jeho poslanie. Kristus nám prišiel pripomenúť, prečo sme boli stvorený a ustanoviť poriadok Bohom danný. Teda posolstvo: “Boh je spása. Bez neho nemôžete byť spasení.” Ale on nie je jednoduchým poslom tejto informácie, ktorý pripravuje príchod lepšieho a ľudskejšieho poriadku. On je ten, ktorý to už prináša. A tak aj riskuje vlastný život, aby sa to realizovalo. Prišiel: “zhromaždiť (Božie) deti ako sliepka svoje kuriatka pod krídla…” Teda chce byť plne v dispozícii pre človeka a pre jeho spásu, pretože ľudia sú bez ochrany. Pozýva človeka pod svoje krídla, teda, aby jeho život závisel od Božej vôle. Takto zaangažovanosť jeho osoby je v plnosti - až na smrť.

Kristus súčasne pozná veľmi dobre našu situáciu: Najprv “Hosanna!” a potom “Ukrižuj ho!” Vie, že odpoveď človeka na lásku nie je vždy láska. Ale ak láska ide až za očakávanie recipročnej lásky, neodmieta osobu, ktorá takto na ňu neodpovedá. Naopak prekryje ešte aj toto odmietnutie a napĺňa svojím darom aj tých, ktorí odmietli. A tak stojíme pred Kristom, ktorý neodmieta svoju lásku. Pozýva napriek našej nedokonalosti neustále k odpovedi. Totiž naša odpoveď zmení náš život, pretože prijmeme v tom momente jeho milosť a jeho pohľad na svet. Ako to vyjadril aj profesor na dnešnej prednáške: "tento pohľad bude deteminovať aj naše konanie a postoje."

 

Lk 13,31-35: K Ježišovi prišli niektorí farizeji a hovorili mu: „Odíď odtiaľto, lebo Herodes ťa chce zabiť.“ On im povedal: „Choďte a povedzte tej líške: ‚Hľa, vyháňam zlých duchov a uzdravujem dnes i zajtra a tretieho dňa dokončím. Ale dnes, zajtra a pozajtre musím ísť ďalej, lebo nie je možné, aby prorok zahynul mimo Jeruzalema.‘ Jeruzalem, Jeruzalem, ktorý zabíjaš prorokov a kameňuješ tých, čo boli k tebe poslaní, koľko ráz som chcel zhromaždiť tvoje deti ako sliepka svoje kuriatka pod krídla, a nechceli ste. Hľa, váš dom vám ostáva pustý. A hovorím vám: Už ma neuvidíte, kým nepríde čas, keď budete hovoriť: ‚Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(matulay, 30. 10. 2014 13:11)

Otázky, prečo sme tu tu, a ako to, že sme tu, to sú otázky, ktoré si chtiac nechtiac musia klásť aj vedci - ateisti, pričom viac -menej tušia, že odpovede na tieto, možno povedať konečné otázky, respektíve základné otázky im veda nikdy neprinesie.