Jdi na obsah Jdi na menu

Investícia

7. 11. 2014

Ako nazvete človeka, ktorý nepoctivým spôsobom rýchlo príde k nejakým výhodám alebo materiálnym dobrám? Na prvý pohľad by sme na takúto otázku odpovedali: “gauner”, ale často odpovieme: “šikovný”. Mnohokrát to ešte zdôvodníme: “vie v tom chodiť” alebo “vie sa obracať”… Ani si neuvedomíme ako z nepoctivého skutku urobíme čnostný.

http://www.gesund-zum-erfolg.de/ihre-investitionen/Kristus chváli prefíkanosť nepoctivého správcu, ktorou dokázal vykľučkovať z nepríjemnej situácie. Následne však s ľútosťou konštatuje, že ako často my ľudia tohto sveta máme množstvo dôvtipu na riešenie zložitých situácii v každodennom živote, ale chýba nám inteligencia vo veciach Ducha! Bohužiaľ, Kristus mám pravdu. Kto z nás sa nestará o svoje úspory? Kto z nás si nenachádza rôzne cestičky ku známym a mocným na ochranu svojich istôt? Kto z nás nešpekuluje nad svojou budúcnosťou?

Dnešné evanjelium nás pozýva rovnakú inteligenciu, rovnaký dôvtip vložiť do uskutočňovania Božích vecí. Tým nás pozýva k integrálnemu rozvoju celej našej osoby. To znamená - vyrovnanosť v starostlivosti o všetky tri rozmery ľudskej osoby: telesného, duševného a duchovného. Vložiť inteligenciu a uvažovanie do života viery, to bolo pozvanie Cirkvi prostredníctvom pápeža svätého Jána Pavla II. v jeho encyklike Fides et Ratio. Hľadajúca viera prostredníctvom uvažovania a meditácie nachádza prítomnosť Ducha, ktorý prináša stabilitu a pokoj ľudského ducha. Srdce, ktoré hľadá Boha! Nebuďme ľuďmi duchovnej improvizácie a náhody. Ale ľuďmi, ktorí hľadajú investície do bohatstva, ktoré neničí ani moľ či hrdza.

 

Lk 16,1-8: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bol istý bohatý človek, ktorý mal správcu, a toho obžalovali u neho, že mu rozhadzuje majetok. Zavolal si ho a povedal mu: ‚Čo to počúvam o tebe? Vydaj počet zo svojho šafárenia, lebo už nemôžeš ďalej šafáriť.‘ Správca si povedal: ‚Čo budem robiť, keď ma môj pán zbavuje správcovstva? Kopať nevládzem, žobrať sa hanbím. Viem, čo urobím, aby ma niekde prijali do domu, keď ma zbavia správcovstva.‘ Zavolal si po jednom dlžníkov svojho pána a vravel prvému: ‚Koľko dlhuješ môjmu pánovi?‘ On povedal: ‚Sto kadí oleja.‘ Vravel mu: ‚Tu máš svoj úpis, rýchlo si sadni a napíš päťdesiat.‘ Potom povedal inému: ‚A ty koľko dlhuješ?‘ On vravel: ‚Sto meríc pšenice.‘ Vravel mu: ‚Tu máš svoj úpis a napíš osemdesiat.‘ A pán pochválil nepoctivého správcu, že si opatrne počínal. Lebo synovia tohto sveta sú voči sebe navzájom predvídavejší ako synovia svetla.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 8. 11. 2014 10:33)

Toto ešte stále neviem stráviť, aj ako ateista som sa snažil v čo najväčšej miere dodržiavať všeobecné morálne zásady, ktoté sú vlastne kresťanské, čiže dané Bohom.
Čiže tú pochvalu nepoctivého správcu Pánom nechápem, ani tú ďalšiu vetu s nedostatkom predvídavosti synov svetla voči sebe.