Jdi na obsah Jdi na menu

Hostina

3. 11. 2014

http://static.pourfemme.it/625X0/tempolibero/pourfemme/it/img/me

Predstavte si, že chystáte vlastnú svadbu alebo okrúhle jubileum života. Je normálne, že tam budú prítomní najbližší a najvzácnejší ľudia z vášho života. Ktorí akýmkoľvek spôsobom ovplyvnili váš život. Iste to bude dobre premyslený zoznam ľudí. Veď znýmych máme veľmi veľa a pozvať sa nedá všetkých naraz. Začmene blízkou rodinou, blízkymi priateľmi či ľuďmi, ktorí ovplyvnili náš život.

A teraz si predstavete, že by ste to mali robiť podľa Krista: "...nevolaj svojich priateľov ani svojich bratov ani príbuzných ani bohatých susedov", ale "pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých". Ako by sme si vôbec mohli dovoliť rozhodnúť sa pre takýto spôsob konania? Nebola by to urážka ľudí, ktorí by mali právo byť na mojej hostine? Napriek tomu Ježiš pozýva k radikalite v našom konaní. Nie je pravda, že by na tej hostine nemohli byť aj tvoji rodičia, ale nech zo sebou prinesú jedného chromého, tvoji priatelia ďalšieho slepého či bezdomovca. Teda tých, ktorí sú v spoločnosti považovaní za "slabé články".

Prečo Ježiš pozýva k takémuto konaniu? Na prednáškach z politológie či sociológie zaznievajú slová o sociálnej spravodlivosti. Ona nie je realizovateľná bez prítomnosti týchto skupín. Kde oni chýbajú, nie je ani spravodlivosť. Ak pozeráme na našich politikov v Bratislave alebo aj v Bruseli, na našich magistrátoch či obecných úradoch, o sociálnej spravodlivosti len hovoria, ale majú ďaleko od jej realizácie. A to aj z dôvodu neschopnosti pochopiť situáciu takéhoto človeka, charakterizovaného ako "slabšieho článku" spoločnosti. Kresťan je tak povolaný v tomto urobiť obrat. Hneď si povieme: Ale ja nič neznamenám! Nemám moc nič zmeniť! A teraz si položme otázku: Ako zmeniť svet? Nie je život podľa Evanjelia už začiatkom úžasnej revolúcie? Koľko už jestvujúcich organizácii na Slovensku by sa potešili dobrovoľníkom, ktorí by prichádzali pomáhať dennodenne? Ktorí by prispeli materiálne? Toto je Kristova revolúcia.

PS: Ak vieš o nejakom projekte, ktorý zháňa dobrovoľníkov, napíš do poznámky.

 

Lk 14,12-14: Ježiš povedal poprednému farizejovi, ktorý ho pozval ako hosťa: „Keď dávaš obed alebo večeru, nevolaj svojich priateľov ani svojich bratov ani príbuzných ani bohatých susedov, aby nepozvali aj oni teba a mal by si odplatu. Ale keď chystáš hostinu, pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých. A budeš blahoslavený, lebo oni sa ti nemajú čím odplatiť. No odplatu dostaneš pri vzkriesení spravodlivých.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 5. 11. 2014 9:00)

V tomto prípade to vydím trošku inak, Ježišove slová ako i písmo Sväté vôbec v podstate nikdy nemožno brať doslova, ono je to vždy zašifrované, čiže Ježiš neočakáva aby sme si na oslavy naozaj pribrali chudobných - ale aby sme na nich nezabúdali a vedeli im prispieť i finančne.