Jdi na obsah Jdi na menu

Pozvanie

4. 11. 2014

zastavsa.jpg

Počas slávnosti Všetkých svätých som meditoval spolu s niektorými z vás (môžete si túto úvahu ešte stále prečítať) nad významom slova svätosť. Čo znamená toto už pomaly archaické slovo, ktoré potrebujeme stále oprášiť od nánosov mnohých neporozumení a dodatkov. Pre mňa znamená bezpodmienečne šťastie či pravá radosť.

Úryvok dnešného Evanjelia nám ponúka zamyslenie nad veľmi významnou otázkou pre náš každodenný život. Otázka, ktorej odpoveď bezpochyby zmení aj moje konanie počas dnešného dňa: “Čo máš lepšie na práci ako byť šťastný?” Slovami Evanjelia: “Čo je pre teba dôležitejšie ako odhaliť, že si pozvaný na hostinu, ktorú pripravil pre teba Boh?”
Ak lepšie pozrieme na svoj život očami pravdy, odhalíme prítomný paradox: Na jednej strane vedomá prítomnosť Boha nám prináša veľkú radosť, pokoj, trpezlivosť (pretože prežívame pravdu života); na druhej strane, nachádzame tisíce ospravedlnení preto, aby som sa nemusel venovať podstatným veciam života (čo koniec-koncov prináša zauzľovanie sa do problémov, ktorým by sme sa mohli jednoducho vyhnúť).

Čo teda znamená toto pozvanie ku stolovaniu v Ježišovom podobenstve? Je to pozvanie: Zastaviť sa! Zastaviť sa priebehu dňa ku krátkej modlitbe; zastaviť sa a vstúpiť do chrámu; zastaviť sa v rozprávaní a počúvať; zastaviť sa v modlitbe, aby som stretol Boha, ktorý hovorí… Skúsme dnes prežiť naplno pozvanie: Zastaviť sa!

 

Lk 14,15-24: Jeden zo spolustolujúcich povedal Ježišovi: „Blahoslavený, kto bude jesť chlieb v Božom kráľovstve.“ On mu povedal: „Istý človek pripravil veľkú večeru a pozval mnoho ľudí. Keď nadišla hodina večere, poslal svojho sluhu, aby povedal pozvaným: ‚Poďte, už je všetko pripravené.‘ A naraz sa začali všetci vyhovárať. Prvý mu povedal: ‚Kúpil som pole a musím si ho ísť pozrieť. Prosím ťa, ospravedlň ma!‘ Druhý povedal: ‚Kúpil som päť záprahov volov a idem ich vyskúšať. Prosím ťa, ospravedlň ma!‘ A ďalší povedal: ‚Oženil som sa, a preto nemôžem prísť.‘ Sluha sa vrátil a oznámil to svojmu pánovi. Vtedy sa hospodár rozhneval a povedal svojmu sluhovi: ‚Vyjdi rýchle na námestia a do ulíc mesta a priveď sem chudobných a mrzákov, slepých a chromých!‘ A sluha hlásil: ‚Pane, stalo sa, ako si rozkázal, a ešte je miesto.‘ Tu pán povedal sluhovi: ‚Vyjdi na cesty a k ohradám a donúť vojsť všetkých, aby sa mi naplnil dom. Lebo hovorím vám, že ani jeden z tamtých mužov, čo boli pozvaní, neokúsi moju večeru.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zastavit sa..

(Maria, 4. 11. 2014 10:28)

Mam odskusane,ze ak Bohu venujem cas,aj vsetko ostatne pocas dna stihnem.Ale ak posuvam modlitbu na "potom",nestihnem ani ju,ani ine veci,ktore si naplanujem.Takze,Boh nam mnohonasobne oplati cas,kt.mu venujeme, preto..Zastavme sa..