Jdi na obsah Jdi na menu

Kuriozita

14. 11. 2014

http://persbaglio.ilcannocchiale.it/?id_blogdoc=2153643My ľudia máme radi zaujímavosti. Čím väčšia kuriozita alebo zvláštnosť, tým väčšiu pozornosť vzbudzuje medzi ľuďmi. Nehovorím len o pikoškách a extravagancii zo života slávnych hercov, spevákov alebo politikov. Pamätám sa na prelom rokov 1999-2000, kedy sa hovorilo o páde bankového systému už postaveného na informačných technológiách, ktoré podľa niektorých ešte nevedeli spracovať rok 2000. A pretože rátali len s obmenou posledných dvoch čísel a “19” bolo fixné číslo, tak sa predpokladalo, že bankový systém sa vráti do roku 1900.

Takou špecialitou je aj infomácia o konci sveta. Vo včerajšom úryvku z evanjelia Kristus odmietol špekulovať o čase jeho príchodu. V dnešnom ešte viac chce vyviesť svojich učeníkov z takéhoto uvažovania a priviesť ich záujem k omnoho podstatnejšiemu rozmeru života: prežívať prítomný okamih, aby boli pripravení. Prežívať postoj, ku ktorému ich Kristus neustále viedol: láska ku blížnemu. V takomto postoji nebudú mať nikdy strach z blížiaceho sa konca. Pretože ich správanie nebude naviazané na tento svet a na veci tohto sveta. Tento svet bude pre nich prechodný.

Skrze toto evanjelium nás Kristu pozýva k absolútnej slobode. Totiž jeho príchod je motivovaný práve týmto cieľom: priviesť nás hriešnikov ku slobode Božích detí. On prišiel nás vyslobodiť. Ale sloboda nie v duchu, nezaujíma ma nič. Sloboda v zmysle konania dobra a napĺňania zákona. V takomto zmysle sa stávame slobodní. Nemusím mať strach, že mi na to prídu. Nemusím mať strach postaviť sa pred ľudí. Nemusím sa báť novinárov, keď mi dajú mikrofón pred ústa. Keď mi blížny povie: čo nám tu hovoríš, pozri sa na svoj život. V tom istom momente som slobodní aj voči veciam tohto sveta a pripravený na volanie Krista.

 

Lk 17,26-37: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ako bolo za dní Noema, tak bude aj za dní Syna človeka. Ľudia jedli, pili, ženili sa a vydávali až do dňa, keď Noe vošiel do korába. Tu prišla potopa a zahubila všetkých. Podobne ako to bolo za dní Lota: ľudia jedli, pili, kupovali, predávali, sadili, stavali, ale v deň, keď Lot odišiel zo Sodomy, spustil sa oheň a síra z neba a všetkých zahubili. Priam tak bude aj v deň, keď sa zjaví Syn človeka. Kto bude v ten deň na streche a veci bude mať v dome, nech nezostupuje vziať si ich, a kto bude na poli, nech sa takisto nevracia nazad. Spomeňte si na Lotovu ženu. Kto sa bude usilovať zachrániť si život, stratí ho, a kto ho stratí, získa ho. Hovorím vám: V tú noc budú dvaja na jednej posteli: jeden bude vzatý a druhý sa ponechá. Dve budú spolu mlieť: jedna bude vzatá, druhá sa ponechá.“ Oni sa ho opýtali: „Kde, Pane?“ On im povedal: „Kde bude mŕtvola, tam sa zhromaždia aj orly.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Aktuálne

(Ľudka, 14. 11. 2014 9:36)

Je dobre si to pripomenúť, aby sme sa nestratili vo všednosti a zbytočnom stresovaní pri riešení niekedy tak zbytočných problémov, ktorým pripisujeme väčší význam ako majú.
Pomohlo mi to zmeniť uhol pohľadu a nasmerovať sa na dôležité veci.
Ďakujem