Jdi na obsah Jdi na menu

Pohoršenie

10. 11. 2014

Poznáme veľmi dobre slovíčko pohoršenie? Na jednej strane ho vnímame v duchu neprávneho správania nejakej osoby. Teda negatívne správanie, ktoré je pohoršujúce. Ale môže to byť aj postoj pozorujúcej osoby, ktorá je rozčarovaná nad negatívnym konaním nejakého človeka. Prečo jedno aj druhé je nebezpečné?

http://notizie.tiscali.it/socialnews/Sabatini/1753/articoli/Il-MMôžeme vnímať dve skutočnosti, ktoré pohoršenie vyvoláva: Ad1) pohoršenie privádza človeka k nebezpečenstu pochybnosti nad tým, čo je dobro a čo je zlo. Napr. rodičia, ktorí rozčulujúc sa nad učiteľovým upozornením o negatívnom či nezodpovednom správaním ich syna privádzajú ho k omylu vnímania čo je a čo nie je zodpovedné a správne. Keď namiesto toho, aby vzali na vedomie upozornenie, rozčulujú sa nad drzosťou učiteľa. Ad2) druhou skutočnosťou je, že pohoršenia a pobúrenia nad nespravodlivosťou vyvolávajú otázniky nad činnosťou Boha. Napr. otázky: kde je Boh, ak sa niečo nespravodlivé udeje? Prečo je nečinný? Alebo, prečo to vôbec dopustil? Takto v pohoršení sa práve Boh dostáva na lavicu obžalovaných. Namiesto človeka alebo činnosti, ktorá spôsobuje nespravodlivosť.

Preto je významná nasledujúca prosba apoštolov, ktorí žiadajú Ježiša, aby posilnil ich vieru. Pretože práve viera, teda hľadanie Božieho kráľovstva, umožní, aby veriaci pri pohľade na nejaký škandál nepodľahol týmto dvom nebezpečným reakciám.

 

Lk 17,1-6: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie je možné, aby neprišli pohoršenia, ale beda tomu, skrze koho prichádzajú! Tomu by bolo lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora, akoby mal pohoršiť jedného z týchto maličkých. Dávajte si pozor! Keď sa tvoj brat prehreší, pokarhaj ho! Ak sa obráti, odpusť mu! A keď sa aj sedem ráz za deň prehreší proti tebe a sedem ráz sa vráti k tebe a povie: ‚Ľutujem,‘ odpusť mu!“ Apoštoli povedali Pánovi: „Daj nám väčšiu vieru!“ Pán vravel: „Keby ste mali vieru ako horčičné zrnko a povedali by ste tejto moruši: ‚Vytrhni sa aj s koreňom a presaď sa do mora,‘ poslúchla by vás.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 11. 11. 2014 7:11)

V tomto texte sú pre mňa dve dôležité veci:

1. Aj pohoršenie má dve stránky - správnu a nesprávnu - tú si vybrali zákonníci a farizeji pohoršujúci sa nad liečením Ježiša v sobotu.

2. Zo slov Ježiša o sile viery vyplýva, že skutočnú silu viery väčšina z nás nevyužíva (podobne ako údajne ani mozog) viac ako na asi 10%.

3. Problémom je, či je to v čo chceme veriť, v súlade s Božou vôľou - vo všeobecnosti o Ježišových slovách nepochybujem, ale moruše presádzať do mora - to by som neskúšal, to je naozaj len príklad, inotaj, určite sa dá nájsť aj niečo rozumnejšie.