Jdi na obsah Jdi na menu

Čo je to viera?

12. 11. 2018

stretnutie.jpgPred pár dňami sa mi zdôverila jedna pani: “Padre, ja som hlboko veriaca žena, a to od svojej mladosti. Len celý svoj život mám problém nájsť si čas na svätú omšu a na osobnú modlitbu. Má jednoducho strašne veľa povinností.” Tak som jej položil otázku: “Ste veriaca, super! Čo je to viera?” Začala hľadať v mysli: “No veď viete - Cirkev, dogmy, prikázania…” Zastavil som ju: “Super, toto sú ‘prostriedky’ na jej budovanie. Ale čo myslíte pod týmto pojmom?” Odpoveď bolo dlhé ticho.

Dnešné evanjelium nás stavia pred tri Ježišove vyhlásenia. Prvý sa vzťahuje na pohoršenie, ktoré môžu zraniť život spoločenstva. Potom je tu potreba odpustenia, ako evanjeliové kritérium vzťahov medzi bratmi a sestrami. Poslednou je odpoveď na prosbu učeníkov: "Daj nám väčšiu vieru!" Na prvý pohľad sa môžu zdať oddelené, bez nejakej súvislosti. Odpoveď nájdeme v mojej otázke: Čo je to viera?

Osobne si na túto otázku odpovedám: Viera je vzťah s Bohom”, tak ako dôvera "je vzťah medzi ľuďmi”. Do tohto vzťahu vstupuje celý človek - jeho racionalita, emócie, zmysly, prostredie… Preto tento vzťah je nestabilný. Avšak, ako každý vzťah sa buduje v osobnom stretnutí, tak aj tento. Pri stretnutí: spoznávame, pociťujeme, prijímame. A máme množstvo príležitosti, kde môžeme stretnúť Boha: sviatosti, modlitba, Božie slovo, blížny, spoločenstvo… Myslím, že nie som ďaleko od katechizmovej poučky: "Viera je predovšetkým osobným primknutím sa človeka k Bohu…” Bez pohoršenia, cez odpustenie sa prichádza k silnejšej viere.

 

Lk 17,1-6: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie je možné, aby neprišli pohoršenia, ale beda tomu, skrze koho prichádzajú! Tomu by bolo lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora, akoby mal pohoršiť jedného z týchto maličkých. Dávajte si pozor! Keď sa tvoj brat prehreší, pokarhaj ho! Ak sa obráti, odpusť mu! A keď sa aj sedem ráz za deň prehreší proti tebe a sedem ráz sa vráti k tebe a povie: ‚Ľutujem,‘ odpusť mu!“ Apoštoli povedali Pánovi: „Daj nám väčšiu vieru!“ Pán vravel: „Keby ste mali vieru ako horčičné zrnko a povedali by ste tejto moruši: ‚Vytrhni sa aj s koreňom a presaď sa do mora,‘ poslúchla by vás.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář