Jdi na obsah Jdi na menu

Prečo sa modliť?

17. 11. 2018

http://www.chiesadicristociampino.com/wp-content/uploads/2015/01Asi najčastejšou klasickou otázkou každého človeka je: “Prečo?” Zväčša na ňu nemáme jasnú a rýchlu odpoveď. Tou najjednoduchšou je odpoveďou, s ktorou sa musíme často uspokojiť je: “Preto!”, alebo: “Preto, lebo bolo povedané!”

Dnes nám prostredníctvom evanjelia prináša Cirkev odpoveď na otázku: “Prečo sa máme modliť?” Vieru by sme mohli charakterizovať ako neustály kontakt. Neustály znamená obnovovaný. Tento rozmer viery môžeme napĺňať prostredníctvom modlitby a Eucharistie, v ktorých sa všetko stáva prítomnosťou. To, čo do nej vkladáme aj prežívame. A tento pravidelný kontakt s Kristom musí byť živý. Učeník je pozvaný priniesť seba samého. Taký, aký je. Aby sa ho Pán mohol dotknúť. Bez tohto stretnutia sa učeník stáva vdovou - bez svojho ženícha.

Poznáme mnoho definícií modlitby. Istý kňaz prirovnal modlitbu k nekonečnému nákupnému zoznamu, ktorý smerujeme k Bohu. V pozadí tejto myšlienky sa nachádza predstava, že každý z nás vie, v čom spočíva moje šťastie. Boh by sa mu mal prispôsobiť, ak ma chce urobiť šťastným. Modlitbou s takýmto chápaním prežívame ako obchod alebo podplatenie Boha. Ježiš však chce upriamiť našu pozornosť na pravú tvár Boha, ktorý je pravým otcom, ktorý pozná v čom spočíva moje šťastie. Neobráni “Boh svojich vyvolených”, v ktorých našiel svoje zaľúbenie? Otázka pravdy však znie: “Ale nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde?” Teda tých, ktorí túžia stretnúť Boha, ktorého nám zjavil Ježiš. A nie toho, ktorého sme si vytvorili my v našich predstavách.

 

Lk 18,1-8: Ježiš rozpovedal svojim učeníkom podobenstvo, ako sa treba stále modliť a neochabovať: „V istom meste bol sudca, ktorý sa Boha nebál a ľudí nehanbil. Bola v tom meste aj vdova, ktorá k nemu chodila s prosbou: ‚Obráň ma pred mojím protivníkom.‘ Ale on dlho nechcel. No potom si povedal: ‚Hoci sa Boha nebojím a ľudí sa nehanbím, obránim tú vdovu, keď ma tak unúva, aby napokon neprišla a neudrela ma po tvári.‘“ A Pán povedal: „Počúvajte, čo hovorí nespravodlivý sudca! A Boh neobráni svojich vyvolených, čo k nemu volajú dňom i nocou, a bude k nim nevšímavý? Hovorím vám: Zaraz ich obráni. Ale nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde?“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář