Jdi na obsah Jdi na menu

Uzdravenie alebo spása

14. 11. 2018

spasa.jpgPred storočím, v jednej svojej úvahe nad vtedajšou spoločnosťou, napísal známy anglický spisovateľ Gilbert Keith Chesterton ako si človek môže ľahko zameniť druhotné veci s tými podstatnými. Hovorí o chvoste psa, ktorý síce okrášľuje psa, ale to, čo robí psa psom nie je jeho chvost. A je malicherné, keď na to zabudneme. Podobne sa to môže stať i nám, keď čítame správy o Ježišových zázrakoch a samotný zmysel zázraku či zmena v živote uzdraveného zostanú nepovšimnuté.

Ježiš kráča naskrz krajmi, aby ohlasoval evanjelium. Pri vstupe do ktorejsi dediny ho hlasným krikom zastavuje desať malomocných mužov: "Ježišu, učiteľ, zmiluj sa nad nami!” Výzva, ktorá vychádza z vnútra desiatich - životom, chorobou a opovrhnutím - zranených sŕdc. Po uzdravení Ježišom, evanjelista sa pozastavuje nad ich reakciou: potom ako odhalia, že boli uzdravení, jeden sa vracia a ostatní deviati napĺňajú Ježišov rozkaz: "Choďte, ukážte sa kňazom!”

Božia milosť a jeho milosrdenstvo, ktorá prináša človeku uzdravenie a spásu, je daná bezoplatne. Stačí sa postaviť pred jeho tvár a pokorne s vierou v srdci prosiť. Avšak dnešné evanjelium nám prináša jednu podstatnú správu: účinkom Božieho konania má byť viac ako len zázrak, uzdravenie. Ježiš konštatuje: "Neočistilo sa ich desať?” a následne tomu jednému: "tvoja viera ťa uzdravila.” Ježiš prináša človeku spásu, nie len uzdravenie. Desať ich síce bolo očistených (uzdravených), ale len jeden bol uzdravený (teda spasený). Čo žiadame my od Krista?

 

Lk 17,11-19: Na ceste do Jeruzalema prechádzal Ježiš pomedzi Samáriu a Galileu. Ako vchádzal do ktorejsi dediny, išlo oproti nemu desať malomocných mužov. Zďaleka zastali a hlasne kričali: „Ježišu, učiteľ, zmiluj sa nad nami!“ Keď ich uvidel, povedal: „Choďte, ukážte sa kňazom!“ A ako šli, boli očistení. Len čo jeden z nich spozoroval, že je uzdravený, vrátil sa a veľkým hlasom velebil Boha. Padol na tvár Ježišovi k nohám a ďakoval mu; a bol to Samaritán. Ježiš na to povedal: „Neočistilo sa ich desať? A tí deviati sú kde? Nenašiel sa nik okrem tohoto cudzinca, čo by sa bol vrátil a vzdal Bohu slávu?“ A jemu povedal: „Vstaň a choď, tvoja viera ťa uzdravila.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Uzdravenie,alebo aj spasa.

(daniela, 23. 11. 2018 14:10)

Ano. Je tak strasne smutné ze malo ďakujeme! Málo ľubime Pána. Ale aj medzi sebou sme takí.......To ozaj bolí....... Hlavne Pána,ktorý nás chce vsetkých späť domov.

Komentár

(Stanislav, 14. 11. 2018 11:37)

Tento výklad príbehu o 10 uzdravených je veľmi poučný, pre všetky udalosti našich životov.
Ďakujeme, za to čo dostávame od Boha?