Jdi na obsah Jdi na menu

Trpezlivosť

13. 11. 2014

http://www.forzaitaliarovato.org/wordpress/wp-content/uploads/20Hovorí sa, že dnešný človek nevie čakať, byť trpezlivý. Rýchla doba nás naučila nie len rýchlo odpovedať na zmeny a výzvy, ale nás aj odnaučila čakať. V minulosti, keď nejaký zaľúbený človek napísal list svojej priateľke, musel pár dní-týždňov čakať, kým mu príde odpoveď. Dnes je nervózny a podozrievavý, ak mu odpoveď neprišla do 15 sekúnd. Je možné spojiť dva aspekty čakania významnej skutočnosti: vážne a trpezlivo?

Kristus prišiel ohlásiť blízkosť Božieho kráľovstva, ktoré Izraelský národ očakával. Niet sa čudovať, že od ľudí, ktorí ho počúvajú, prichádza otázka: “Kedy má Božie kráľovstvo prísť?” Aj zo strany farizejov - horlivcov. Ich predstava o Božom kráľovstve sa točí okolo ľudského vnímania tejto skutočnosti. Ani sa nečudujme, veď Boh už v dejinách Izraelského národa niečo také vytvoril. Ich neposlušnosťou viac krát odobral. Vo svojej “horlivosti” a “spravodlivosti” preto sa nádejajú, že práve tento čas je ten najlepší pre jeho znovuustanovenie. Ale nemýľme sa s nimi.

Kristus hovorí o Božom kráľovstve v intenciách Boha. Aj preto otázky týkajúce sa času, miesta a spôsobu zostávajú stále nezodpovedané. Prekvapenie bude nesmierne, naše malicherné a výpočítavé konanie zmietne do prachu. Na druhej strane kresťan túto myšlienku nesmie odsunúť bokom. Práve naopak ona sa má stať nosnou myšlienkou našich rozhodnutí. Pretože práve prítomný Kristus je tým Božím kráľovstvom, ktorý prichádza do života človeka. Teda je tu pozvanie prežívať svoj život pod zorným uhlom neustálej Božej prítomnosti.

 

Lk 17,20-25: Keď sa farizeji opýtali Ježiša, kedy príde božie kráľovstvo, on im povedal: „Božie kráľovstvo neprichádza tak, že by sa to dalo spozorovať. Ani nepovedia: ‚Aha, tu je!‘ alebo: ‚Tamto je!‘, lebo Božie kráľovstvo je medzi vami.“ A učeníkom povedal: „Prídu dni, keď si budete žiadať uvidieť jeden z dní Syna človeka, ale neuvidíte. A povedia vám: ‚Hľa, tu je!‘, ‚Hľa, tamto je!‘ Nechoďte nikde, nebežte za nimi! Lebo ako blesk, keď sa zablysne, ožiari všetko od jedného kraja neba až po druhý, tak aj Syn človeka v svoj deň. Ale najprv musí mnoho trpieť a toto pokolenie ho zavrhne.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář