Jdi na obsah Jdi na menu

Nehodný

11. 11. 2014

Dnes štartujme priamo z Ježišových slov, ktoré nám prinášajú podobenstvo O “nehodných” sluhoch. Ono ponúka jasný popis medziľudských vzťahov. Aj keď je stále pravdivé, predsa takéto uvažovanie sa nám môže zdať vzdialené a neprijateľné. A to aspoň z dvoch aspektov:
Ad1) V čase individualizmu považujeme seba samých za autonómne bytosti bez nejakých podriadených vzťahov, ktoré by nás mali podriadiť inému človeku. Teda je ťažké akceptovať to aj vo vzťahu k Bohu.
Ad2) A aj keď to akceptujeme, predsa vychádzajúc zo skutočnosti, že svojím slobodným rozhodnutím sme prijali pozvanie byť jeho učeníci: očakávame nejakú - aspoň - malú výhodu, malú náhradu za naše dobrovoľné rozhodnutie. Teda určité gesto odlišného správania voči nám zo strany Boha.

http://blog.lifeway.com/womenallaccess/2014/02/14/are-you-teachiAle Ježiš týmto podobenstvom nás chce odviesť od tohto uvažovania, ktoré je poznačené utilitaristickým zmýšľaním: Ak to urobím, čo za to budem mať? Pretože v duchu utilitarizmu sa stávame obyčajnými sluhami a často aj otrokmi svojich vlastných predstáv a túžob. Nevidíme tak možnosti, ktoré nám pripravil Boh. A tak, Ježiš chce našu pozornosť upriamiť na niečo iné.

On nerobí nič sám od seba, ale robí to, k čomu ho pozval Otec. On sám sa považuje za takéhoto služobníka. V plnení Otcovej vôle sa nachádza vyjadrenie jeho absolútnej veľkosti - je Synom Otca. Ako to vyjadrí Hans von Balthasar: “Syn odchádza, stáva sa pokorným služobníkom, nakoniec sa celkom stráca medzi nami a Otcom”. Teda to, čo vidíme v ňom, je práve Otec, ktorý sa nám zjavuje. Takto nás pozýva k tomu, čo on sám koná a realizuje. Stávať sa nezištnými služobníkmi, ktorí takto prejavujú svoju dôstojnosť: dôstojnosť človeka stvoreného a obdareného Bohom.

 

Lk 17,7-10: Pán povedal: „Kto z vás, čo máte sluhu, ktorý orie alebo pasie, povie mu, keď sa vráti z poľa: ‚Hneď si poď sadnúť k stolu‘? Vari mu nepovie skôr: ‚Priprav mi večeru, opáš sa a obsluhuj ma, kým sa nenajem a nenapijem; ty budeš jesť a piť až potom‘? Je azda povinný ďakovať sluhovi, že urobil, čo sa mu rozkázalo? Tak aj vy, keď urobíte všetko, čo sa vám prikázalo, povedzte: ‚Sme neužitoční sluhovia; urobili sme, čo sme boli povinní urobiť.‘“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář