Jdi na obsah Jdi na menu

Chrám

21. 11. 2014

http://2.bp.blogspot.com/-Jji7SW2BfmA/TxmMmZOJLqI/AAAAAAAADPw/DiSloboda je krásna realita, s ktorou si často človek nevie dať rady. Bez nej by bol len prázdny a bezduchý stroj vykonávajúci pokyny, ktoré do neho vložil niekto iný. Alebo zviera riadiace sa pravidlom vloženého inštinktu. Vedia síce prejaviť radosť, smútok, hnev (napr. taký pes vie prejaviť cirka 25 rôznych pocitov), ale to neznamená, že má slobodnú vôľu. Tento dar slobody je viditeľný vo všetkých oblastiach ľudského života. Pretože jeho životný priestor je definovaný neustálym rozhodovaním. Pre kresťana je to neustála voľba definovaná dvoma charakteristickými prvkami: Boh (teda život naplnený kontempláciou Boha a láskou k stvoreniu, neustálym prijatím milosti pochádzajúcej od Boha a jej odovzdávanie blížnemu) a Mamonou (život hľadajúci slávu, vlastnenie, profit, túžba po moci, koniec-koncov smrť).

Ježišovo rozčarovanie a aj jeho (ne)pochopiteľné rozhorčenie či hnev pri príchode do Jeruzalemského chrámu pochádza práve z tejto ľudskej voľby. Tí, ktorí sa mali stať mužmi modlitby a kontemplácie Boha, teda prostredníci medzi Bohom a ľuďmi, si volia profit. Teda chrám, viditeľným znamením Božej prítomnosti v Izraelskom národe sa stáva miesto profitu a Mamony.

Nedajme sa mýliť, že sa to týka len našich kňazov, biskupov, pretože oni sú zodpovední za naše chrámy. To sa týka každého jedného z nás: človek je chrámom Ducha Svätého. Boh si ho vytvoril, aby bol slávou Boha. Človek ako ten, skrze ktorého Boh prebýva vo svojom stvorení. Nestratili sme tento rozmer zo svojho každodenného života? Ešte tak malé dieťa alebo roztomilé šteniatko vie človeka priviesť k obdivu a úžasu. Ale toto má napĺňať každý človek. Nechajme dnes Krista, aby vyčistil naše srdce, aby sa stalo symbolom jeho prítomnosti.

 

Lk 19,45-48: Keď vošiel do chrámu, začal vyháňať predavačov a povedal im: „Napísané je: »Môj dom bude domom modlitby.« A vy ste z neho urobili lotrovský pelech.“ A denne učil v chráme. Ale veľkňazi, zákonníci a vodcovia ľudu sa usilovali zabiť ho. Ibaže nevedeli, čo robiť, lebo všetok ľud na ňom visel a počúval ho.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář