Jdi na obsah Jdi na menu

Zanechať a vykročiť

19. 11. 2018

vyber.jpgVčera, okolo piatej nad ránom, som vošiel do kostola, ktorý máme non-stop otvorený k modlitbe a adorácii. Hneď ku mne prišiel jeden muž a hovorí mi: “Padre, v bočnej kaplnke si pred desiatimi minútmi ľahol jeden bezdomovec a zaspal tam.” Nechal som ho tam spať. Chcel som napísať “pokojne spať” (vonku bolo 5 stupňov). Ale, nebol to pokojný spánok, dve hodiny som počúval výkriky nepokojného spánku človeka, ktorý stratil zmysel a blúdi životom.

Dnešnom úryvku počúvame o silnom výkriku človeka: “Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!”, potom, čo zistil, kto prechádza okolo. Výkrik človeka, ktorý si sám nevie pomôcť. Človeka, ktorého “múdra a zodpovedná” spoločnosť sa snaží umlčať: “Tí, čo išli popredku, ho okríkali, aby mlčal.”

Slepec nemá žiaden strach, aby volal na okoloidúceho Ježiša. Robí ten pomyselný krok - pohyb, ktorým zanecháva tragickú situáciu svojho života, aby prijal novú životnú perspektívu skrze Božiu milosť, o ktorú prosí. Jediný spôsob, akým človek môže prerušiť začarovaný kruh ľudskej tragédie. Jeho nasledujúci krok je: “A hneď videl, šiel za ním a velebil Boha.” Nestačí niečo zanechať, treba i nájsť nový spôsob života. A Boh Ti to ponúka.

 

Lk 18,35-43: Keď sa Ježiš približoval k Jerichu, pri ceste sedel akýsi slepec a žobral. Keď počul, že tadiaľ prechádza zástup, pýtal sa, čo sa deje. Povedali mu: „Ježiš Nazaretský ide tadiaľto.“ Tu vykríkol: „Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Tí, čo išli popredku, ho okríkali, aby mlčal. Ale on ešte väčšmi kričal: „Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Ježiš zastal a kázal, aby ho priviedli k nemu. Keď sa priblížil, opýtal sa ho: „Čo chceš, aby som ti urobil?“ On odpovedal: „Pane, aby som videl.“ A Ježiš mu povedal: „Pozeraj! Tvoja viera ťa uzdravila.“ A hneď videl, šiel za ním a velebil Boha. Aj všetok ľud, keď to videl, vzdával Bohu chválu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

všetci sme hriešny a chýba nám pokora

(Jén, 19. 11. 2018 16:26)

Pochválen bud Ježiš Kristus,, dobrý večer prajem, viete môj názor je každý musíme začať sami od seba ale bez pokory a Ježiša a našej matky panny Márie sme slabý vyhrať nad zlom a tak ked viete ako to myslím,, budem úprimný a dúfam aj vy čitatelia, ved padáme raz dole, potom hore ale bez Boha by sme boli iba dole,,, život bez Boha by už nemal význam a tak to cítim ja,,, je mi ľúto že koľko krát pekne hovorí alebo píšem ale nekonám ako mám konať, mrzí ma to ale ked nevstanem a nepôjdem dalej tak zomriem v hriechu a to nechcem, milujem Ježiša Krista a dakujem mu za jeho najväčšiu obetu akú urobil pre nás a preto všetko urobím aby bol aj on štastný ked uvidí môj život. Pán knaz Macák, je to od vás pekné že ste toho bezdomovca-našeho brata nechal prespať lebo všetci sme pred Bohom jeho deti čiže sme bratia a sestry, ja si myslím že aj malý kúsok pomoci je kúsok pomoci a nikdy nevieme kedy ju možno budeme potrebovať my, dakujem a s pánom Bohom. P.S1 ospravedlnujem sa za chybnú gramatiku a diakritiku aj ked si myslím že obsah je dôležitý...

zanechat a vykročit

(daniela, 19. 11. 2018 7:22)

Veď o to práve ide,že mnohí,ked sa im pomôže nechcu byť aktívni v hľadaní noveho spôsobu života. To je na tom to smutné! Tá pasivita a nevera v Boha .Nezda sa mi, že by iba socializmus bol "zobral" ľuďom Boha........