Jdi na obsah Jdi na menu

Čas navštívenia

22. 11. 2019

http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20101008031349/himym/images/4Človek, ktorý veľa cestuje alebo trávi čas mimo domova, vie aké je to vracať sa domov. Počas celej cesty s radosťou očakávate moment, kedy už zbadáte niečo, čo vám pripomenie, že ste doma. Značka obce, budovu, rodný jazyk, tvár známeho… Aj keď sa vám nemusia mnohé veci vo vašom meste páčiť, predsa je vaše. Srdcu blízke nie je preto, že som sa tam narodil alebo, že som tam prežil časť svojho života. Ale preto, že tam nájdem prijatie - bývajú tam moji rodičia, súrodenci, príbuzní či priatelia, ktorí mi otvoria dvere, aj keď prídem neočakávane. Prešov je pre mňa "moje mesto", aj keď som sa narodil v Šali. Bolo by smutné sa vrátiť do svojho mesta, a nikto by si na vás nespomenul.

Jeruzalem bolo vždy považované za Božie mesto, kde prebýva Boh. Súčasne je toto mesto považované za mesto prorokov. Je paradoxom počúvať slová Ježiša Krista - Boha, ktorý vstupuje do svojho mesta a plače: "Kiež by si aj ty v tento deň spoznalo, čo ti prináša pokoj!" Teda slová sklamania a rozčarovania. Boh so svojím darom je odmietnutý. Mesto, národ, ktorý odmietne Božiu ochranu je národom odsúdeným na zánik: "Ak Pán nestráži mesto, nadarmo bdejú jeho strážcovia", hovorí Žalm 127,1.

Boh si tak vytvára nové miesto, kde chce prebývať. Už to nie je Jeruzalemský kopec, ani kopec v našej dedine či stred nášho mesta. Vracia sa na pôvodné miesto, ktoré si vytvoril už pri stvorení človeka - t.j. srdce človeka. Tam prichádza zvlášť skrze slávenie Eucharistie a sviatostí, skrze svoje Slovo. Aké je jeho prijatie v našom živote? Nezaplače nad svojím miestom? Ani nie preto, že je hriešne. Ale preto, že nespoznalo čas jeho navštívenia?

 

Lk 19, 41-44: Keď sa Ježiš priblížil k Jeruzalemu a zazrel mesto, plakal nad ním a hovoril: „Kiež by si aj ty v tento deň spoznalo, čo ti prináša pokoj! Ale teraz je to skryté tvojim očiam. Lebo prídu na teba dni, keď ťa tvoji nepriatelia oboženú valom, obkľúčia ťa a zovrú zo všetkých strán, zrovnajú so zemou teba i tvoje deti v tebe a nenechajú v tebe kameň na kameni, lebo si nespoznalo čas svojho navštívenia.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář