Jdi na obsah Jdi na menu

Plač nad odmietnutím

22. 11. 2018

odmietnutie.jpgSlzy a plač sú súčasťou ľudského prejavu vnútorného prežívania emócií. Niektorí viac, iní menej, vyjadrujeme nimi tak radosť a šťastie, ako i bolesť a smútok. Ak sú spojené s vnútornou slobodou, nemôžu byť nikdy objektom odsúdenia alebo považované za nevhodné, pretože sú vonkajším prejavom vnútorného vzťahom so sebou samým k konkrétnom momente a situácii.

V dnešnom úryvku počúvame o Ježišovom plači nad Jeruzalemom. Prorok, ktorý prichádza do "svojho” mesta, dobre pozná jeho postoj k prichádzajúcemu Mesiášovi: "Kiež by si aj ty v tento deň spoznalo, čo ti prináša pokoj!” Jeho vnútro je naplnené smútkom nad neschopnosťou ľudí prijať zdroj skutočného pokoja. A tento postoj prinesie tomuto mestu skazu: "nenechajú v tebe kameň na kameni”.

Boh prichádza a vstupuje do vzťahu s každým človekom a s každým spoločenstvom. Prichádza ako Mesiáš, ktorý ponúka dar vnútorného pokoja skrze milosrdenstvo a odpustenie. Tento pokoj nie je obyčajnou neprítomnosťou nepokoja a rozbrojov. Niektorí tento dar prijímajú, iní odmietajú. A Boh? Plače nad tragédiou ľudských rozhodnutí. Plač ako vyjadrenie smútku nad neprijatím jeho otvoreného náručia. Takáto bolesť je silnejšia ako každé iné telesné zranenie.

 

Lk 19:41-44: Keď sa Ježiš priblížil k Jeruzalemu a zazrel mesto, plakal nad ním a hovoril: „Kiež by si aj ty v tento deň spoznalo, čo ti prináša pokoj! Ale teraz je to skryté tvojim očiam. Lebo prídu na teba dni, keď ťa tvoji nepriatelia oboženú valom, obkľúčia ťa a zovrú zo všetkých strán, zrovnajú so zemou teba i tvoje deti v tebe a nenechajú v tebe kameň na kameni, lebo si nespoznalo čas svojho navštívenia.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bolesť nad odmietaním.

(daniela, 22. 11. 2018 20:41)

Svätá pravda. Dakujem Pánovi skrze vaše rozjimane.... Pán Vas žehnaj. +