Jdi na obsah Jdi na menu

Realizácia konkrétneho života

20. 11. 2018

cestaciel.jpgVčera mi jeden človek napísal: “Viete, že primitívni ľudia nemajú abstraktné myslenie?” Je pravdou, že mnohí z nás si nevybudujú schopnosť abstrakcie, na druhej strane nemôžeme zostať len pri “abstraktnom myslení”. Pretože, koncept vzniká abstrakciou z reality. Teda, svet myšlienok a ideí priamo súvisí s realitou. Aby vznešené ideály boli realizované, je potrebné uchopiť realitu, v ktorej žijeme. To je prvý krok. Druhým sú konkrétne rozhodnutia a ich realizácia, ktoré človeka vedú k cieľu.

Dnešné evanjelium nás uvádza do najstaršie zachovaného a neustále obývaného mesta v histórii ľudstva - Jericha, do ktorého vchádza Ježiš. Tam žije človek menom Zachej. Hlavný mýtnik a bohatý človek. Tento túži vidieť Ježiša, o ktorom už iste počul mnoho. Ale pre zástupy a pre svoju nízku postavu nemohol. Človek, ktorý je neschopný vidieť, ale nezostáva v tragickej nemožnosti, avšak: "Bežal teda napred a vyšiel na planý figovník, aby ho uvidel, lebo práve tade mal ísť."

Predchádzajúci úryvok (sobotňajší) nám hovoril o telesnej slepote. I Zachej nie je schopný vidieť, ale nie preto žeby bol slepý - ale z dôvodu limitovaného pohľadu na seba. Avšak, keď prechádza okolo “Svetlo sveta” hľadá v nádeji možnosti, aby ho aspoň mohol uvidieť. Obraz človeka, ktorý zanecháva patovú situáciu svojho života, aby našiel novú možnosť. A o ňom a jeho dome Ježiš hovorí: "Dnes prišla spása do tohoto domu.” Čo spôsobí, keď sa nenecháme opantať nemožnosťou, a hľadáme i realizujeme reálne riešenia, ktoré pochádzajú z pravého stretnutia s Kristom.

 

Lk 19,1-10: Ježiš vošiel do Jericha a prechádzal cezeň. A tu muž, menom Zachej, ktorý bol hlavným mýtnikom a bol bohatý, zatúžil vidieť Ježiša, kto to je, ale nemohol pre zástup, lebo bol malej postavy. Bežal teda napred a vyšiel na planý figovník, aby ho uvidel, lebo práve tade mal ísť. Keď Ježiš prišiel na to miesto, pozrel sa hore a povedal mu: „Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome!“ On chytro zišiel a prijal ho s radosťou. Keď to videli, všetci šomrali: „Vošiel k hriešnemu človekovi!“ Ale Zachej vstal a povedal Pánovi: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne.“ Ježiš mu povedal: „Dnes prišla spása do tohoto domu. Veď aj on je Abrahámovým synom. Lebo Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nie je to ľahké...

(Michaela, 20. 11. 2018 8:59)

Ale ďakujem za dnešné Slovo :-)