Jdi na obsah Jdi na menu

Dôležitosť motívu

26. 11. 2018

motivacia.jpgPred pár dňami prišiel za mnou jeden pán a trochu sa posťažoval: "Padre, mám celkom aktívny život. Zaujímavú prácu, pokojnú rodinnú atmosféru, dobrých priateľov. Predsa len cítim, že tomu životu chýba šťava, chuť.” To, čo dáva chuť životu, nezávisí od “množstva" impulzov, aktivít, emócií. Závisí od ich kvality a zmyslu, ktoré im dávame.

Nachádzame sa spolu s Ježišom v Jeruzalemskom chráme. Nebolo neobvyklé v tedajšej dobe sedieť pri chrámovej pokladnici a pozorovať ľudí ako “štedro” prispievajú ku kráse a vznešenosti Božieho chrámu. I Ježiš je tam prítomný a pozoruje, ako niektorí boháči “hádžu svoje dary”. Jeho pozornosť sa však pozastaví nad gestom chudobnej vdovy: “Veru, hovorím vám: Táto chudobná vdova vhodila viac ako všetci ostatní.”

Je tu otázka: Prečo? Kvôli tomu, čo vyjadruje jej srdce v momente, keď hádže tie dve drobné mince. Kristus, ktorý vidí do srdca človeka a rozoznáva motívy konania, vie, že táto vdova sa rozhodne nenechať si nič pre seba samú, ale dať všetko. Niečo, čo dokázal len sám Ježiš Kristus. Možno si táto chudobná vdova ani neuvedomila, že sa stala ikonou bezmedznej veľkonočnej Kristovej obety. A my? Aké sú naše motívy?

 

Lk 21,1-4: Keď sa Ježiš rozhliadol po chráme, videl boháčov, ako hádžu svoje dary do chrámovej pokladnice. Videl aj akúsi chudobnú vdovu, ako ta vhodila dve drobné mince, a povedal: „Veru, hovorím vám: Táto chudobná vdova vhodila viac ako všetci ostatní. Lebo títo všetci dávali dary zo svojho nadbytku, ale ona pri svojej chudobe dala všetko, čo mala, celé svoje živobytie.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dôležitost motívu.

(daniela, 27. 11. 2018 16:39)

ked malo jedno dievčatko 9 rokov,tak mu mamina povedala,že ježiško neexistuje. No a to dievčatko povedalo-tak to pre mňa život nemá zmysel.........Je to pravda.poznám to dievčatko.