Jdi na obsah Jdi na menu

Obťažený

29. 11. 2014

http://brutonews.blogspot.it/2013/03/il-cuore-oltre-lostacolo.htOd pondelka do štvrtku chodievam na univerzitu, kde cestujem Rímskym metrom. Na tejto ceste musím na zastávke Termini vystúpiť z metra A na nastúpiť do metra na trase B. Vystupujem hneď na prvej zastávke. Pri prestupovaní som si prvé týždne všímal neskutočne ponáhľajúcich sa ľudí. Dnes som si uvedomil, že sa ponáhľam s nimi. Hnevajúc sa v duchu, že sa mi dvere metra zavreli pred nosom. Paradox, že o dve minúty ide ďalšie ma v prvom momente neuspokojilo. Akosi ponáhľanie je veľmi chytľavé a postihlo asi väčšinu obyvateľstva sveta. A čím starší človek, tým sa akosi ešte viac ponáhľa (asi deti plačú).

Dnes by asi Kristus nehovoril o pomalosti, ale asi by hľadal adekvátnejšie prirovnanie ku neviditeľnej realite, ktorá sa môže stať súčasťou života učeníka. Kristus hovorí o srdci oťaženom; ochromenom v hýbaní sa; stávajúcim sa veľmi pomalým; niekedy až natoľko, že sa zastaví. Pozná veľmi človeka a teda vie čo zaťaží jeho srdce: obžerstvo, opilstvo a starosti o tento život.

Pozrime sa na svoj život: vstávame skoro ráno; ešte neprebudení nastupujeme do svojich áut alebo autobusov, aby sme sa pomaly vlečúc ako tak dostali na čas do svojich úradov; odskočíme si na obed a pokračujeme; potom spotení a unavení sa ponáhľame domov, aby sme na čas pripravili niečo na večeru, aby som nezabudol: cestou sa ešte zastavíme na nákup. Potom už len vyložiť nohy a spať, aby som ráno mohol pokračovať v tomto živote. Čo je to za život? Nehovoriac o tých, ktorí utekajú kvôli zamestnaniu na 2-3 týždne preč od svojich rodín. Vyslobodenie z tohto kolobehu iste nie je útek, pretože si nájdeme iný podobný zauzlený životný priestor. Spočíva v niečom inom! Slovami Krista: “bdejte celý čas a modlite sa…”

 

Lk 21,34-36: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dávajte si pozor, aby vaše srdcia neoťaželi obžerstvom, opilstvom a starosťami o tento život, aby vás onen deň neprekvapil. Lebo príde ako osídlo na všetkých, čo bývajú na povrchu celej zeme. Preto bdejte celý čas a modlite sa, aby ste mohli uniknúť všetkému tomu, čo má prísť, a postaviť sa pred Syna človeka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář