Jdi na obsah Jdi na menu

Pozornosť

26. 11. 2014

http://www.laleggepertutti.it/wp-content/uploads/2013/06/AttenziVedeli by ste povedať, koľko vojen bolo počas 20. storočia odhliadnuc od dvoch svetových vojen? Naše odhady na prednáškach na tému Zmierovanie konfliktov začali na čísle 50, stupňovali na 100, môj odhad bolo 200, na koniec číslo narástlo na päťstotridsať vojen. Ak by sa tento počet rozpočítal na všetky štáty sveta, uvedomme si, že Slovensko by tak muselo viesť 2-3 seriózne vojny? Ako je to možné, že dokonca ohlasujeme Evanjelium pokoja a dobra, a mnoho ľudí stále poškuľuje alebo žije pozíciu agresora, eliminácie druhého alebo aspoň uvrhnutie do neslobody.

Do stavu takéhoto napätia vo svete zaznievajú zaujímavo slová samotného Krista: “položia na vás ruky a budú vás prenasledovať…” a ešte hlbšie jeho výzva odmietnuť akéhokoľvek potrebu: “dopredu premýšľať, ako sa brániť”. Nemýľme sa v presvedčení, že Kristus nechce, aby sme rozmýšľali. Práve naopak, celé jeho ohlasovanie je pozvaní k uvažovania nad udalosťami stretnutia Boha a človeka, a na Božím slovom. V pozícii Márii, ktorá “zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich”. Ale naše uvažovanie nemá byť nad obranou ale nad kreatívnosťou. Pozornosť a úsilie zamerať na ohlasovanie a hľadanie Boha.

Položme si otázku nad naším kresťanstvom prežívaným na kresle, v papučkách a v teplej miestnosti, v istom bohatstve a pokoji? Často neschopným nechať sa viesť inšpiráciou nádeje a radosti, a radšej ustrnúť v lamentovaní a pesimizmu?

 

Lk 21,12-19: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Položia na vás ruky a budú vás prenasledovať, vydajú vás synagógam a uväznia vás, budú vás vláčiť pred kráľov a vladárov pre moje meno. To sa vám stane, aby ste vydali svedectvo. Zaumieňte si teda, že nebudete dopredu premýšľať, ako sa brániť, lebo ja vám dám výrečnosť a múdrosť, ktorej nebudú môcť všetci vaši protivníci odolať ani protirečiť. Budú vás zrádzať aj rodičia, bratia, príbuzní a priatelia a niektorých z vás pripravia o život. Všetci vás budú nenávidieť pre moje meno. Ale ani vlas sa vám z hlavy nestratí. Ak vytrváte, zachováte si život.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poznámka

(Matulay, 27. 11. 2014 10:27)

Z pohľadu kresťanskej sociológie:
1. Kto začal tie vojny? - hypotézy, mnoho z nich USA, alebo s ich podporou
2. Proti komu?, respektíve prečo: ekonomikcé záujmy
3. Kde? Ázia, Afrika

Re: Poznámka

(Dominik, 27. 11. 2014 22:00)

To sú naozaj dobré otázky pre sociológa, ale prednášajúci profesor nás pozval ísť ešte hlbšie do problému. A to pochopiť, čo to vlastne vojna je. Pre neho nie je podstatné kto ju začal a prečo ju začal? Alebo, čo vojna spôsobuje? Pretože tieto aspekty pri každej vojne sú iné. Ale či môže byť vojna nástrojom politiky, kedy a v akých podmienkach...