Jdi na obsah Jdi na menu

Koniec alebo naplnenie

29. 11. 2018

koniec.jpegTomáš Halík, na margo túžby moderného človeka “byť neustále mladým”, pri istej príležitosti úsmevne poznamenal: „nesdílím populistické heslo: Mládí je naše budoucnost. Naopak, přátelé: Staří je naše budoucnost!“ O tom hovoria nie len všetky demografické údaje Európy o starnúcom obyvateľstve, ale aj celý náš spôsob života. Odsúvanie dôležitých životných rozhodnutí na zajtra: založenie rodiny, štúdium, ambície. Akoby si človek všetko krásne a rozhodujúce nechával "na koniec”.

Ježiš vidiac, že sa jeho dielo blíži k zavŕšeniu-naplneniu, pochopí aj úpadok významu tohto posvätného miesta, ktoré miluje. Avšak v tomto úpadku Jeruzalema prichádza nová doba. Kedy učeník nemusí byť namieste kríža, aby znovu a znovu prežíval udalosť spásy. Zmŕtvychvstalý Boh umožní, aby túto udalosť mohol prežívať na akomkoľvek mieste kde sa spoločenstvo učeníkov schádza ku sláveniu Pánovej večere. Preto tie slová naplnenia našej nádeje: "Keď sa to začne diať, vzpriamte sa, zodvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie.”

V taliančine slovíčko “fine” znamená “koniec" i “naplnenie”, dôležité je aký člen pred neho dáte. Tak “la fine” znamená koniec a “il fine” znamená naplnenie. A tak Ježišove slová nie sú slovami “della fine” - konca, ale sú slovami “del fine” - naplnenia. Ak si človek niečo zaumieni, podniká všetky kroky k naplneniu svojho cieľa. Ak sa mu to podarí, má neskutočnú radosť, ktorá mu pootvorí dvere nových a nových cieľov. Naplnenie cieľa mu umožňuje pokračovanie. A toto je neustála cesta každého veriaceho: cesta k naplneniu života viery.

 

Lk 21,20-28: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď uvidíte, že vojsko obkľučuje Jeruzalem, vedzte, že sa priblížilo jeho spustošenie. Vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr. Tí však, čo budú v meste, nech z neho odídu, a tí, čo budú na vidieku, nech doň nevchádzajú, lebo to budú dni pomsty, aby sa splnilo všetko, čo je napísané. Beda ťarchavým ženám a tým, čo budú v tie dni pridájať! Lebo bude veľké súženie na zemi a hnev proti tomuto ľudu. Budú padať ostrím meča, odvedú ich do zajatia medzi všetky národy a po Jeruzaleme budú šliapať pohania, kým sa nenaplní čas pohanov. Budú znamenia na slnku a mesiaci i na hviezdach a na zemi budú národy plné úzkosti a zmätku z hukotu mora a vlnobitia. Ľudia budú zmierať od strachu a očakávania toho, čo príde na svet, lebo nebeské mocnosti sa budú chvieť. Vtedy uvidia Syna človeka prichádzať v oblaku s mocou a veľkou slávou. Keď sa to začne diať, vzpriamte sa, zodvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář