Jdi na obsah Jdi na menu

Večnosť

25. 11. 2014

pominutelnost.jpegUž som vo svojich myšlienkach vyjadril svoj dojem - je to možno len môj subjektívny dojem - že stále viac sa "zakoreňujeme" do tohto sveta. Ako potom vysvetliť odpozorované preteky za osobým bohatstvom a prepychom. Alebo vysvetliť našu túžbu po vlastnení vecí či dokonca osôb - toto je moje, moja alebo môj. Alebo ešte aj hodnotiť skutočnosti na základe ich materiálnej hodnoty.

Dnes Učiteľ svojich apoštolov pozýva neviazať svoje srdce príliš na kamene alebo bohatstvo Jeruzalemského chrámu. Jeho monumentálnosť a krása budovaná počas sedemdesiatich rokoch istotne ohurovala všetkých prichádzajúcich pútnikov i cudzincov. Vieme si predstaviť, aký to musel byť pohľad jednoduchých vidiečanov z Galilei. O to viac musela byť traumatizujúca ich skúsenosť, keď ho videli padnúť pod rukami rímskych vojakov. Ježiš pozýva svojich učeníkov, aby svoj pohľad upreli za hranicu materiálneho hodnotenia vecí. Pravda a realita nie je len to, čo svojimi zmyslami môžu vidieť. Chrám to nie sú len precízne obrobené kamene, zlatom vykladané niektoré časti, to nie je materiálne bohatstvo prítomne v ňom. Totiž toto všetko pominie a nezostane z neho nič. Chrám vytvára niečo iné. To alebo skôr Ten, ktorý je telesným zmyslom nepoznateľný. Ten, ktorý v tej budove prebýva.

Skúsme sa nad týmto pozvaním zamyslieť, lebo takýto pohľad mení neskutočne náš život. Tento text píšem sediac na cudzej stoličke, sediac za cudzím stolom, v cudzej miestnosti, na cudzom počítači, bude uložený na cudzom serveri, príde k vám cez cudzie káble... A predsa môže byť niečo, čo má hodnotu... Dokonca toto všetko cudzie raz zanikne ale tieto myšlienky vo mne a možno aj vo vás nikdy nezaniknú. Tak skúsme si dať otázku: čo je podstatné?

 

Lk 21,5-11: Keď niektorí hovorili o chráme, že je vyzdobený krásnymi kameňmi a pamätnými darmi, Ježiš povedal: „Prídu dni, keď z toho, čo vidíte, nezostane kameň na kameni; všetko bude zborené.“ Oni sa ho opýtali: „Učiteľ, kedy to bude a aké bude znamenie, keď sa to začne diať?“ On odpovedal: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli. Lebo prídu mnohí a v mojom mene budú hovoriť: ‚To som ja‘ a: ‚Ten čas je už blízko.‘ Nechoďte za nimi! A keď budete počuť o vojnách a nepokojoch, neľakajte sa! Toto musí prísť predtým, ale koniec nebude hneď.“ Potom im povedal: „Národ povstane proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu. Budú veľké zemetrasenia a miestami hlad a mor, budú hrôzy a veľké znamenia na nebi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář