Jdi na obsah Jdi na menu

Koniec - začiatok

27. 11. 2018

buraniekostola.jpgSom chlapec, ktoré svoje detstvo prežil v Prešove a behal po okolitých lesoch a horách. Až ako dospelý som mal možnosť navštíviť niektoré metropoly sveta, kde som s bázňou prekvapeného človeka hľadel na veľkosť a krásu niektorých budov - chrámy, divadlá, obchodné centrá, obytné budovy. Je obdivuhodné, čo človek dokáže vytvoriť.

Ježiš spolu s učeníkmi už pobývajú v Jeruzaleme. Niektorí z nich a iní okolo nich hľadia na chrám a jeho výzdobu s otvoreným obdivom. Možno ako ja, keď som prvýkrát stál pod a následne vystúpil na Empire State Building na Manhattane, hľadia títo vidiečania z Galilejského kraja. Vtedy Ježiš hovorí: “Prídu dni, keď z toho, čo vidíte, nezostane kameň na kameni.”

Ježišovo proroctvo nás stavia pred pravdu o všetkých veciach vytvorených ľudskou rukou. Dokonca i o tom diele, ktoré vytvorené na slávu živého Boha pominie. Prečo? Pretože toto proroctvo a i skaza každého murovaného chrámu nás kresťanov má upriamiť na hlbší vzťah k prichádzajúcemu Božiemu kráľovstvu, ktoré sa zjavuje v dejinách. A tak, keď počujeme o “búraní” kostola neplačme nad kostolom, ale zamyslime sa nad našou slabou vierou.

 

Lk 21,5-11: Keď niektorí hovorili o chráme, že je vyzdobený krásnymi kameňmi a pamätnými darmi, Ježiš povedal: „Prídu dni, keď z toho, čo vidíte, nezostane kameň na kameni; všetko bude zborené.“ Oni sa ho opýtali: „Učiteľ, kedy to bude a aké bude znamenie, keď sa to začne diať?“ On odpovedal: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli. Lebo prídu mnohí a v mojom mene budú hovoriť: ‚To som ja‘ a: ‚Ten čas je už blízko.‘ Nechoďte za nimi! A keď budete počuť o vojnách a nepokojoch, neľakajte sa! Toto musí prísť predtým, ale koniec nebude hneď.“ Potom im povedal: „Národ povstane proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu. Budú veľké zemetrasenia a miestami hlad a mor, budú hrôzy a veľké znamenia na nebi.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nové kostoly

(Ján Peter Pavlikovský, 27. 11. 2018 21:53)

V nedeľu 25. 11. 2018 bol vysvätený nový kostol v Levoči. Ak by sme pesimisticky prijímali Ježišove slová doslovne, načo stavať kostoly? Boh je láska, ktorú nemôžu obsiahnuť ani všetky chrámy sveta!

Koniec-zaciatok

(daniela, 27. 11. 2018 12:25)

Perfiš! Vdaka!+