Jdi na obsah Jdi na menu

Motivácia

16. 12. 2014

http://www.ariannaeditrice.it/articolo.php?id_articolo=33705Čo je to, čo človeka drží pri nejakom presvedčení? Niekto by povedal, že dôvody. Ale poznáme to aj z vlastného života, že to nie je tak. Asi sme to zažili všetci, že nás niekto presviedčal o niečom a my sme trvali na svojom. Alebo naopak my sme presviedčali druhého a ten trval na svojom. Predostreli sa jasné dôvody za a proti, ale názor sa nezmenil. Asi to bude tkvieť v niečom inom. Nebude to len poznanie, ale aj kultúra či samotné dejiny človeka. Ale asi to najdôležitejšie bude asi vnútorné prežívanie jednotlivca.

Potom ako Ježiš na otázku veľkňazov a starších: “Akou mocou toto robíš?” odpovedá protiotázkou o Jánovi Krstiteľov, vysvetľuje postoj pýtajúcich sa podobenstvom o dvoch synoch. Prvý chce byť dobrým synom či dokonalým pred otcom, preto odpovedá pozitívne na jeho pozvanie pracovať vo vinici, ale nejde naplniť toto svoje Áno. Druhý naopak tvrdý a ostrý, ktorý prejaví jasný nezáujem a žiadne zábrany aj pred vlastným otcom. Ale nakoniec oľutuje túto svoju reakciu a ide pracovať. Prvý svätý pred otcom, ale v pozadí je len prítomná vypočítavosť, kdežto u druhého chvíľkové odmietnutie ale v pozadí túžba po oddanosti.

Super pozvanie v Advente: uvedomiť si náš vnútorný vzťah s Kristom a motiváciu byť s ním. My nadšení čítajúci Písmo, navyknutí na posvätno, návštevníci sakristií sme pozvaní prehodnotiť motiváciu nášho rozhodnutia byť pri Bohu. Ide o pozvanie ku úprimnému a dôvernému vzťahu. Totiž v osobných dejinách nášho života mohli do tohto nášho presvedčenia vstúpiť mnoho skutočností, ktoré z nás robia synov, ktorí chcú byť pred Otcom dobrými, ale ich motivácie sú všelijaké. Preto využime dnešný deň na “očistenie našich dejín”.

 

Mt 21,28-32: Ježiš povedal veľkňazom a starším ľudu: „Čo poviete na toto? Istý človek mal dvoch synov. Prišiel k prvému a povedal mu: ‚Syn môj, choď dnes pracovať do vinice!‘ Ale on odpovedal: ‚Nechce sa mi.‘ No potom to oľutoval a šiel. Išiel k druhému a povedal mu to isté. Ten odpovedal: ‚Idem, pane!‘ Ale nešiel. Kto z týchto dvoch splnil otcovu vôľu?“ Odpovedali: „Ten prvý.“ Ježiš im povedal: „Veru, hovorím vám: Mýtnici a neviestky vás predchádzajú do Božieho kráľovstva. Lebo k vám prišiel Ján cestou spravodlivosti, a neuverili ste mu. Ale mýtnici a neviestky mu uverili. A vy, hoci ste to videli, ani potom ste sa nekajali a neuverili ste mu.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář